X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Warszawa. Narodziny miasta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 15:41
- Większość badaczy zakłada, że wielki wkład w lokacji miasta mieli mieszczanie toruńscy oraz przybysze z Gdańska i Tczewa. Dzięki nim i ich środkom finansowym mogła powstać Warszawa - mówił w Dwójce prof. Janusz Grabowski.
Audio
  • Znane i nieznane fakty z historii stolicy (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Widok z lotu ptaka na fragment Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W centrum pas murów obronnych wraz z barbakanem, 1989 r.
Widok z lotu ptaka na fragment Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W centrum pas murów obronnych wraz z barbakanem, 1989 r. Foto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk/Leszek Wróblewski

Z gośćmi audycji – mediewistami i varsavianistami – rozmawialiśmy o tajemnicach i ciekawostkach związanych z historią Warszawy. 680 lat temu, 1 grudnia 1338 roku w warszawskim kościele św. Jana sędziowie papiescy ogłosili pozew w sprawie zatargu między królem Polski Kazimierzem Wielkim a zakonem krzyżackim o ziemię chełmińską i dobrzyńską. Oczywiście Warszawa istniała wcześniej, ale w dokumencie wysłanników papieża umieszczono pierwszy oficjalny opis Warszawy. Był to więc swego rodzaju chrzest miasta. Czy wiemy jednak, kiedy miały miejsce narodziny Warszawy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego 

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście:  dr Kazimierz Pacuski i prof. Janusz Grabowski (historycy mediewiści, varsavianiści)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 16.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zabytki to nasze narodowe dziedzictwo kulturowe"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 17:00
- Generalny Konserwator Zabytków ma po nowelizacji ustawy wpływ na politykę konserwatorską. Zlikwidowaliśmy stan, gdy różne obiekty podlegały różnym formom ochrony i państwo traciło kontrolę nad dziedzictwem narodowym - stwierdziła wiceminister Magdalena Gawin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Walezy. "Książę Sodomy" na polskim tronie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 17:37
- Na jego temat panowało i panuje wiele stereotypów. Nie był wcale homoseksualistą, tylko tranwestytą. Minioni to nie byli jego kochankowie, tylko ochroniarze. W XVI wieku za każdym rogiem czyhał sztylet, o czym zresztą w końcu sam się przekonał - mówił o pierwszym polskim królu elekcyjnym prof. zw. dr hab. nauk humanistycznych Maciej Serwański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hotel Bristol. Wielkie sekrety i małe tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 10:00
W "Klubie Ludzi Ciekawych Wszystkiego" rozmawialiśmy o jednym z najbardziej legendarnych adresów w Warszawie. Co widziały i słyszały ściany tego hotelu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepodległość. Myśl, słowo i czyn

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 17:30
- Pojęcie niepodległości wprowadził ksiądz Stanisław Konarski. To lata trzydzieste XVIII wieku, kiedy elita polskiej myśli politycznej zaczęła zdawać sobie sprawę, że ojczyzna jest w zagrożeniu i jesteśmy na progu utraty suwerenności - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kriegseisen.
rozwiń zwiń