Santo – droga do świętości

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 15:13
W specjalnym wydaniu "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" prosto z Watykanu: rozmowa o wyjątkowej mocy oddziaływania Jana Pawła II.
Audio

"Trzeba być zawsze tym, czym Bóg chce, aby człowiek był. Wtenczas nigdy nie jest się niczym! Na wypełnianiu woli Bożej polega wielkość człowieka, miłość i… świętość" – powiedział Jan Paweł II.

Naszymi gośćmi w Radiu Watykańskim byli: abp Szczepan Wesoły, abp Henryk Hoser, ks. prof. Dariusz Kowalczyk oraz ks. dr Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W audycji Hanny Marii Gizy dzielili się oni refleksjami o przejawach świętości Jana Pawła II.

- Po spotkaniu z Janem Pawłem II ludzie czuli, że dzielił się on Chrystusem, którego sam przeżywał - powiedział abp Szczepan Wesoły. Ale przeżywanie Chrystusa przez papieża było dwukierunkowe. Jak mówił postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II ks. dr Sławomir Oder:

- Ta opinia powtarzała się jak refren wśród świadków procesu: "Papież patrzył na mnie w szczególny sposób. Miałem wrażenie, że widzi we mnie Chrystusa."

Na co dzień po prostu człowiek dobry, skupiony na posłudze biskupa Rzymu, Jan Paweł II potrafił zagłębić się w modlitwie w niezwykły sposób. To stan, który - według ks. prof. Dariusza Kowalczyka - można nazwać mistyką w pełnym tego słowa znaczeniu.

- Nie sądzę, by współcześni widzieli od razu świętość Jana Pawła II, ale od samego początku odkrywaliśmy jego wyjątkowość. Dopiero w trakcie trwania pontyfikatu odkrywaliśmy jego świętość, tak oczywistą, że okrzyk "Santo Subito" nie jest żadną przesadą - mówił abp Henryk Hoser.

Kogo dotyczy świętość i co mówił papież o świętości? Czym jest opinia świętości, czym cuda, a czym łaski uzyskane przez wstawiennictwo sługi bożego? Co powiedział Janowi Pawłowi II Ali Agca? A także o pożytkach płynących z beatyfikacji dla kultu Papieża-Polaka dyskutowano w studiu watykańskim.

Aby wysłuchać audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

 Czytaj także

Beatyfikacja Jana Pawła II na antenach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2011 12:48
W niedzielę, 1 maja, odbędzie się beatyfikacja Jana Pawła II. Z tej okazji wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje, upamiętniające Papieża Polaka.
rozwiń zwiń