Cesarzowa Maria Teresa życzy sobie kawy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:19
Lubiła historię, grała na fortepianie, wspaniale śpiewała. Wróżono jej nawet karierę operową. Ale jej przyszłością był wiedeński tron i cesarski diadem.
Audio
  • Hanna Maria Giza rozmawia z profesorem Piotrem Ugniewskim o Marii Teresie

To z jej powodu wybuchła wojna sukcesyjna. Walcząc o Śląsk dla Austrii doprowadziła do wojny siedmioletniej. Dokonując wraz z Prusami i Rosją pierwszego rozbioru Polski – podobno płakała. Hanna Maria Giza zaprasza na rozmowę o Marii Teresie. Gościem "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" był profesor Piotr Ugniewski.

Cesarzowa Maria Teresa rządziła w duchu oświeceniowego absolutyzmu, przeprowadziła głębokie reformy, dzięki którym Austria stała się europejską potęgą. Jak podkreśla profesor Piotr Ugniewski przeprowadzone przez cesarzową zmiany przekształciły habsburską monarchię w państwo w pełni nowoczesne i silnie zbiurokratyzowane. Jednocześnie historyk podkreśla, że nie do końca rozumiała nadchodzące zmiany i wyzwania przed nią stojące. Jej rządy oceniam na trzy z plusem - podsumowuje badacz.

***

Cesarzowa Maria Teresa obudziła się o 5 rano i zażądała kawy. Następnie odbyła wiele rozmów z synem, cesarzem Józefem.

Pod wieczór dostała nagle ataku duszności. Próbowała wstać, ale opadła natychmiast na sofę. Józef zwrócił jej uwagę: - Wasz Majestat źle leży. - Cesarzowa odpowiedziała: - Wystarczająco dobrze, aby umrzeć. - To były jej ostatnie słowa. Zmarła 29 listopada 1780 r.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Hanny Marii Gizy "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" (z cyklu: "Kobiety na tronach świata")

Czytaj także

Wszystkie miłości carycy Katarzyny

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 22:25
Ponoć przez pierwszych sześć lat małżeństwa pozostawała dziewicą. Katarzyna II Wielka – ta, która pokochała władzę i mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Męskie rządy cesarzowej Teofano

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 11:30
Według niektórych: odważna i bezwględna. Inni podkreślali awangardowe, jak na głębokie średniowiecze, zachowanie: codzienna kąpiel, modne suknie, korzystanie z dziwnego przyrządu nazwanego później widelcem...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarna legenda królowej Bony

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 15:34
W audycji z cyklu "Kobiety na tronach świata" rozmawialiśmy o słynnej polskiej władczyni z włoskiego rodu.
rozwiń zwiń