Helena, matka Konstantyna

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 18:45
Jedna z najsłynniejszych kobiet wczesnego chrześcijaństwa, której syn nadał tytuł Augusty, odkrywczyni relikwii Krzyża Pańskiego, fundatorka kościołów i hojna dla ubogich cesarzowa, święta kościoła katolickiego i prawosławnego będzie bohaterką sobotniej audycji.
Audio
Paolo Veronese; Wizja św. Heleny
Paolo Veronese; Wizja św. HelenyFoto: wikipedia, domena publiczna

"Szukaliśmy jednego, a znaleźliśmy trzy i nie rozpoznaliśmy, aż pokazała nam martwa dziewczynka” – takie tajemnicze słowa widnieją na rozwiniętym zwoju trzymanym przez Helenę, matkę Konstantyna.

Przeważnie jednak przedstawiana jest w ikonografii wschodniej w cesarskim stroju, z koroną na głowie, towarzyszy jej krzyż, często trzymany wspólnie z synem. Kim naprawdę była św. Helena cesarzowa Imperium Rzymskiego?

Spotkanie z prof. Elżbietą Jastrzębowską prowadziła Hanna Maria Giza.

 

reklama

Czytaj także

Cesarzowa Maria Teresa życzy sobie kawy

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 12:19
Lubiła historię, grała na fortepianie, wspaniale śpiewała. Wróżono jej nawet karierę operową. Ale jej przyszłością był wiedeński tron i cesarski diadem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwa twarz Katarzyny Medycejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:46
Wpływowa władczyni, zdradzana żona, niespełniona kochanka, matka królów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roksolana, czyli od niewolnicy do żony sułtana

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 15:56
Piękna dziewczyna rządziła Sulejmanem Wspaniałym oraz Imperium Osmańskim ponad 30 lat – usuwając wszystkich niewygodnych ludzi zagrażających jej władzy i pozycji. Dworzanie byli przekonani, że jest czarownicą...
rozwiń zwiń