Powrót najpiękniejszego statku świata

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2015 14:33
Il Bucintoro - wspaniała galera dożów weneckich - ocalała na obrazie Francesca Guardiego. Są jednak tacy, którzy chcą zrekonstruować ten niezwykły dowód morskiej potęgi Wenecji.
Audio
  • O obrazie Francesca Guardiego z dr Grażyną Bastek rozmawia Michał Montowski (Jest taki obraz/Dwójka)
Bucintoro  - z dożą i weneckimi dostojnikami na pokładzie - zmierza w stronę Lido. Fragm. obrazu Francesca Guardiego
Bucintoro - z dożą i weneckimi dostojnikami na pokładzie - zmierza w stronę Lido. Fragm. obrazu Francesca GuardiegoFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wenecka historia zna cztery takie statki. Pierwszy powstał w 1311 roku, a ostatni, najbardziej okazały, swój dziewiczy rejs odbył w 1729 roku. Zdarzenie to zostało uwiecznione na obrazach Canaletta oraz Francesca Guardiego, z których wynika, że ów statek miał 35 m długości i ponad 8 m wysokości. Galera poruszała się napędzana wiosłami 168 galerników, wspomaganych przez 40 marynarzy.

Rokrocznie, w dzień święta Wniebowstąpienia Pańskiego, lśniący od złota Il Bucintoro wypływał w towarzystwie niezliczonych statków na wody Morza Adriatyckiego, by celebrować ważne dla Wenecji wydarzenie.

Jak powstawał obraz Guardiego? Dlaczego Napoleon po zdobyciu miasta kazał natychmiast spalić Il Bucintoro? I jakie są szanse, że już niedługo na weneckie wody powróci ten – według świadectw z epoki - najwspanialszy statek świata?

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 2.08.2015

Godzina emisji: 10.30

jp/mm

Czytaj także

Czy Gustav Klimt bał się "Złotej Adeli"?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 19:00
- Wizerunek damy z wyższych sfer nie mógł być przepojony seksualnością, jednak Klimt przemycił pewien ukryty erotyzm - mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie Adeli Bloch-Bauer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzej filozofowie". Próby wyjaśnienia zagadki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2015 10:00
- Można by złożyć wielką księgę o interpretacjach tego obrazu - mówiła w Dwójce dr Grażyna Bastek o wieloznacznym, niepokojącym malowidle włoskiego mistrza Giorgione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękna Maja, za którą Goya stanął przed trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Gdyby inkwizycja ukarała wybitnego malarza za "demoralizujący" wizerunek "Mai nagiej", dziś wiedzielibyśmy, kim była hiszpańska piękność. 16 marca 1815 roku trybunał okazał się jednak łaskawy...
rozwiń zwiń