Czy Gustav Klimt bał się "Złotej Adeli"?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 19:00
- Wizerunek damy z wyższych sfer nie mógł być przepojony seksualnością, jednak Klimt przemycił pewien ukryty erotyzm - mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie Adeli Bloch-Bauer.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o "Złotej Adeli" Gustava Klimta (Jest taki obraz/Dwójka)
Przy wykonaniu Złotej Adeli (na zdj. fragm. obrazu) Gustav Klimt zastosował złoto i srebro w płatkach
Przy wykonaniu "Złotej Adeli" (na zdj. fragm. obrazu) Gustav Klimt zastosował złoto i srebro w płatkachFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Klimt był kobieciarzem, ale też bardzo dbał o dyskrecję - mówił historyczka sztuki, nawiązując do sugestii o romansie znakomitego malarza i Adeli Bloch-Bauer. - Jego portrety ujawniają ogromną fascynację kobietami. To istoty wspaniałe, potężne, ale też okrutne i niszczycielskie - wyjaśniała dr Grażyna Bastek.

Takiemu sposobowi portretowania sprzyjały techniki stosowane przez Klimta w jego "złotym okresie". Portret Adeli Bloch-Bauer składa się z namalowanych odsłoniętych części ciała oraz wyklejonych złotymi i srebrnymi foliami elementów ubioru i otoczenia.

Równie niezwykła co sam obraz jest jego historia (opowiedziana m.in. w goszczącym na polskich ekranach filmie "Złota dama"). Po Anschlussie Austrii zaborczy naziści nieświadomie spełnili ostatnią wolę Adeli Bloch-Bauer, co nie do końca spodobało się jednak jej spadkobiercom...

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr.Grażyna Bastek

Data emisji: 7.06.2015

Godzina emisji: 10.30

mm/jp

Czytaj także

Obrońcy skarbów kultury. Polacy też mieli swojego Indianę Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 15:50
- Historyk sztuki Karol Estreicher przywiózł z Monachium w 1946 roku 26 wagonów polskich dzieł sztuki, w tym zbiory Czartoryskich i "Damę z gronostajem" - powiedziała w radiowej Jedynce Elżbieta Rogowska, naczelnik Wydziału ds. Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"American Gothic". Komiczna walentynka czy prawdziwa twarz Ameryki?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 14:00
Jak rozumieć obraz "American Gothic" Granta Wooda, jedno z najsłynniejszych dzieł malarstwa amerykańskiego: to parodia czy na serio sportretowany świat prowincji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bachus i Ariadna" - popis malarskiej erudycji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 13:00
- Tycjan otrzymał pieniądze na użycie najdroższych pigmentów jakie były wówczas dostępne w Wenecji - o bajecznie kolorowym obrazie Tycjana opowiadała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń