Chłopiec, owoce i zmysłowe iluzje Caravaggia

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:00
– Zastosowany tu iluzjonistyczny trik będzie się pojawiał także w późniejszych obrazach Caravaggia – mówiła dr Grażyna Bastek o "Chłopcu z koszem owoców".
Audio
  • Dr Grażyna Bastek opowiada o "Chłopcu z koszem owoców" Caravaggia (Jest taki obraz/Dwójka)
Fragment obrazu Chłopiec z koszem owoców Michelangela Merisiego da Caravaggio
Fragment obrazu "Chłopiec z koszem owoców" Michelangela Merisiego da CaravaggioFoto: wikimedia/cc

"Chory Bachus" "Chory Bachus"

To jeden z wczesnych obrazów Caravaggia, namalowanych po przyjeździe artysty do Rzymu w 1592 r. Malarz trafił wtedy do warsztatu artystycznego prowadzonego przez braci Giuseppe i Bernardina Cesarich, gdzie zajmował się malowaniem kwiatem i owoców. Z tego okresu zachowały się dwa jego płótna. Jednym był "Chory Bachus", który prawdopodobnie przedstawia samego Caravaggia "chorującego" po suto zakrapianej nocy.

Drugi obraz to właśnie "Chłopiec z koszem owoców". – Widzimy tu niby zwykłego roznosiciela owoców. Nie wiadomo jednak, czy chłopiec bardziej oferuje kosz owoców czy samego siebie – powiedziała dr Grażyna Bastek i tłumaczyła, na czym polega użyty tu przez Caravaggia malarski trik.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek

Data emisji: 30.08.2015

Godzina emisji: 10.30

mc/bch

"Chłopiec z koszem owoców" Michelangela Merisiego da Caravaggio "Chłopiec z koszem owoców" Michelangela Merisiego da Caravaggio
Czytaj także

Czy Gustav Klimt bał się "Złotej Adeli"?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 19:00
- Wizerunek damy z wyższych sfer nie mógł być przepojony seksualnością, jednak Klimt przemycił pewien ukryty erotyzm - mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie Adeli Bloch-Bauer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hugo van der Goes - znakomity "prymityw"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 20:00
Tym słowem określano kiedyś mistrzów niderlandzkiego malarstwa XV wieku, wśród których byli tacy artyści, jak Jan van Eyck, Rogier van der Weyden i Dirk Bouts.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piękna Maja, za którą Goya stanął przed trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 15:00
Gdyby inkwizycja ukarała wybitnego malarza za "demoralizujący" wizerunek "Mai nagiej", dziś wiedzielibyśmy, kim była hiszpańska piękność. 16 marca 1815 roku trybunał okazał się jednak łaskawy...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gijsbrechts - flamandzki mistrz mamienia zmysłów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 13:00
- Obraz "Martwa natura z akcesoriami malarskimi" jest ciekawy, bo daje widzom rzekomą władzę nad tym, co widzimy - opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń