"Lakoon". Mitologiczny obraz mistrza

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 11:10
Obraz El Greco namalowany w latach 1610-1614, znajduje się obecnie w National Gallery of Art w Waszyngtonie. Jest jedynym jego dziełem poruszającym tematykę mitologiczną. Powstał pod koniec podróży artysty po regionie Morza Śródziemnego.
Audio
El Greco - Laocon
El Greco - LaocoönFoto: National Gallery of Art

El Greco, właściwie Dominikos Theotokopulos (1541-1614), malarz, rzeźbiarz i architekt hiszpański pochodzenia greckiego, to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu.

Jego twórczość określona została przez idee kontrreformacji i wizje hiszpańskich mistyków. Obrazy El Greca są pełne ekstazy, ukazują charakterystycznie wydłużone figury ludzkie i wyróżniają się ekspresją form. "Laokoon" to jedyny mitologiczny obraz mistrza. Intrygujące jest w nim przedstawienie Toledo jako Troi. O obrazie porozmawiamy z dr Grażyną Bastek.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz 

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyczka sztuki)

Data emisji: 15.09.2019

Godzina emisji: 11.00

am/mko


El Greco - Laocoön El Greco - Laocoön
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arcydzieła ocalone z wojny. Spotkanie z Bożeną Fabiani

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 18:00
"Sztuka leczy z nieokrzesania pierwotnego" - te słowa Leonarda da Vinci polska historyczka i pisarka uczyniła mottem swojej najnowszej książki zatytułowanej "Ocalić sztukę. Włochy podczas II wojny światowej", o której rozmawialiśmy w audycji "O wszystkim z kulturą".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaprysy ambitnego malarza

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 19:48
"Oto ja i moja sztuka" – zdaje się mówić Bernardo Bellotto w autoportrecie z 1765 roku, wskazując dłonią namalowaną z wielkim kunsztem architektoniczną fantazję. Przedstawił się samozwańczo w stroju prokuratora weneckiego, zabiegając o prestiż, dobre zamówienia i ewentualną posadę na którymś z królewskich dworów.
rozwiń zwiń