X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Staruszka, która spędza sen z powiek... historykom sztuki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 23:00
"Staruszka" to obraz tak niezwykły, że niektórzy badacze posuwają się do negowania autorstwa Giorgione.
Audio
Staruszka, która spędza sen z powiek... historykom sztuki
Foto: Giorgione/domena publiczna

Nie wiadomo, kogo przedstawia. Może w ogóle nie jest portretem. Obraz ten stanowi zaskakujący zgrzyt w twórczości renesansowego malarza weneckiego, twórczości tchnącej harmonią, pięknem, zachwytem dla urody świata i człowieka. "La vecchia"- "Staruszka" albo "Stara"  - to jeden z najbardziej tajemniczych obrazów Giorgione.

- Niemal żadnego jego obrazu nie potrafimy odczytać, zinterpretować - mówi dr Grażyna Bastek. - To dzieła skomplikowane, hermetyczne, przeznaczone tylko dla wąskiego kręgu odbiorców. Wśród obrazów artysty "La vecchia" , przedstawiająca brzydką, starą kobietę, wprowadza nas jednak w konfuzję - dodaje. Drugiego takiego dzieła w twórczości przełomu XV i XVI wieku nie ma, choć były oczywiście próby przedstawiania brzydoty, chociażby autorstwa Leonarda da Vinci. Istnieje zresztą najprawdopodobniej pewien związek: Giorgione miał dostęp do szkiców Leonarda.

Najnowsze badania wskazują, że obraz był przemalowany, a pierwotnie miał inną kompozycję. Jak to wpływa na interpretację dzieła? Prosimy posłuchać audycji.

Rozmawiali Michał Montowski i Grażyna Bastek.

***

Giorgione, właśc. Giorgio Barbarelli da Castelfranco (ok. 1477  - 1510) - malarz włoski epoki renesansu. O jego życiu i twórczości wiemy bardzo mało. Jest jednym z najbardziej zagadkowych malarzy czasów nowożytnych. Był uczniem Giovanniego Belliniego. Miał wpływ na innych malarzy, z którymi się zetknął, m.in. na Tycjana i Sebastiana del Piombo. Zmarł przedwcześnie w okresie zarazy.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obraz Tycjana uszkodzony

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:30
Słynny "Dawid i Goliat" został częściowo zniszczony w weneckim pożarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzę o tym, żeby to, co robię stało się nieśmiertelne"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 14:00
Jego prace wiszą w renomowanych galeriach i muzeach świata. Jednak bardziej wzrusza go to, że ktoś powiesił jego plakat w salonie fryzjerskim. Rafał Olbiński zawitał do Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manet o Velázquezie "największy malarz jaki kiedykolwiek istniał"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:40
Diego Velázquez, zazwyczaj nie rysował. Nie robił żadnych szkiców przygotowawczych, jak to było wówczas w zwyczaju tylko od razu malował.
rozwiń zwiń