X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inspirował go kosmos. Wystawa Matty w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 08:00
- Siedzimy w totalnie ciemnej sali tej wystawy. Czasem nawet myślę, że jest trochę za ciemna, ale właśnie w czerni te obrazy świecą - mówiła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Zofia Gołubiew, Marga Paz, Anna Budzałek o wystawie Roberto Matta w Krakowie (Wybieram Dwójkę)
  • Dariusz Fedor o tym, co w nowym numerze "Kontynentów" (Wybieram Dwójkę)
  • O warszawskiej wystawie "Francuski Plakat Kulturalny" (Wybieram Dwójkę)
Wystawa Matty w Krakowie
Wystawa Matty w KrakowieFoto: K. Kowalik/Muzeum Narodowe w Krakowie

- To jest po prostu fizyczna przyjemność obcowania z formą, z kolorem, ze światłem. (...) Na tej wystawie można pobyć, zapomnieć o świecie, o kłopotach, o ekonomii, o polityce - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Zofia Gołubiew.
Roberto Matta, o którego obrazach mowa, to ostatni z wielkich surrealistów. Artyście, który inspirował Tadeusza Kantora i Alfreda Lenicę, poświęcona jest wystawa w krakowskim Muzeum Narodowym.
Nosi ona tytuł "Matta. Człowiek i Wszechświat" i jest pierwszą retrospektywą Roberto Matty w Polsce. Urodzony w 1911 roku Chilijczyk, w 1933 roku osiadł w Paryżu. Był przyjacielem Andre Bretona, Pabla Picassa, Marcela Duchampa i Salvadora Dali. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku.
Wystawa w Krakowie prezentuje 25 dzieł malarza wypożyczonych z ważnych europejskich kolekcji muzealnych i od rodziny artysty. Figuratywno-abstrakcyjne malunki ukazują kosmiczne sfery, jego sztuka umiejscawiana jest między surrealizmem a szkołą nowojorską.
***
W Dwójce zapraszaliśmy też do Galerii Plenerowej w Łazienkach Królewskich w Warszawie, gdzie przez trzy miesiące będzie można oglądać cykl wystaw "Francuski Plakat Kulturalny". Pokazywane będą równocześnie prace Michela Bouveta oraz Alaina Le Querneca - wybitnych grafików francuskich związanych z Polską Szkołą Plakatu.
Gościem "Wybieram Dwójkę" był również Dariusz Fedor - redaktor naczelny "Kontynentów", magazynu o podróżach, zawierającego reportaże, osobiste relacje reporterów, fotografów i podróżników.
Audycję prowadziła Katarzyna Nowak.

usc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski raj dla rzeźbiarzy: Orońsko

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2013 16:00
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. Miejsce jest tak urokliwe, że nie trzeba przekonywać do niego artystów – Orońsko, pełne znakomitych plenerów do pracy, samo przyciąga wytwórców sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kruche i bezcenne. Cerkiewki na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2013 19:25
Skarby kultury polskiej na liście chroniącej zabytki. - Bardzo się cieszę, że wreszcie tak uhonorowano cerkiewki - mówił Aleksander Chylak, wykładowca w Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KwieKulik: kilkadziesiąt lat robienia kroku w przepaść

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 07:30
- Wiadomo, że robiło się krok w przepaść, krok poza establishment, krok poza związek artystów plastyków popierany przez partię, robiło się krok poza komercję światową - opowiadał Przemysław Kwiek w Dwójce.
rozwiń zwiń