"Miłość - czysta u kąpieli morskich". Norwid z ironią o romantykach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 22:00
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" zaprezentowaliśmy komedię Cypriana Kamila Norwida pt. "Miłość - czysta u kąpieli morskich" w adaptacji i reżyserii Jerzego Machowskiego.
Nagrywanie słuchowiska Miłość - czysta u kąpieli morskich
Nagrywanie słuchowiska "Miłość - czysta u kąpieli morskich"Foto: Krzysztof Sielicki/Polskie Radio

norwid.polskieradio.jpg
Cyprian Kamil Norwid - poeta, artysta, pielgrzym. Zobacz serwis specjalny

Cztery postaci z tak zwanego dobrego towarzystwa spędzają wolny czas w nadmorskim kurorcie w Normandii. Młodzi, piękni, wrażliwi i spragnieni miłości. Zdrowotne kąpiele i picie oślego mleka, afekty i namiętności, flirty i intrygi, zaręczyny i samobójstwa - wszystko to z miłości... własnej?

Norwid w mało znanej roli komediopisarza kreśli pełen ironii portret romantyków. Wytyka im egzaltację, której źródło widzi w ich bezgranicznej próżności. Rzeczywista płycizna pozornie głębokich uczuć przeżywanych "na wynos" ukazana w komedii sprzed półtora wieku dziś, w dobie ekshibicjonizmu rodem z mediów społecznościowych, okazuje się zaskakująco aktualna.

W słuchowisku zrealizowanym w konwencji operetki zagrają i zaśpiewają fantastyczni młodzi aktorzy: Angelika Kurowska, Paweł Paprocki, Krzysztof Szczepaniak i debiutująca w Teatrze Polskiego Radia Teresa Kowalik. Dowcipowi Norwida sekunduje humorystyczna muzyka Ignacego Zalewskiego. 

***                    

Cyprian Kamil Norwid "Miłość - czysta u kąpieli morskich" (prod. 2019)

Adaptacja: Jerzy Machowski

Reżyseria: Jerzy Machowski 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski 

Obsada: Teresa Kowalik (Julia), Angelika Kurowska (Marta), Krzysztof Szczepaniak (Feliks), Paweł Paprocki (Erazm)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 25.09.2021

Godzina emisji: 22.00

Zobacz więcej na temat: Cyprian Kamil Norwid

Czytaj także

Joanna Wnuk-Nazarowa o operze "Wanda": to opowieść o miłości niemożliwej

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:15
- Nie myślałam, jak to zainscenizować, ale jak najlepiej wniknąć muzyką w fenomenalny tekst Norwida, a tego Norwida poznałam dobrze dzięki pani Halinie Jadwidze Gallowej, której dedykuję to przedstawienie. To była wielka polska aktorka i profesor - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa, uczennica Gallowej w liceum muzycznym, gdzie kompozytorka zagrała legendarną Wandę. 10 września odbędzie się premiera opery jej autorstwa do słów misterium Cypriana Kamila Norwida. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Norwid Hanny Malewskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 21:30
"Aż spocznę kiedyś jak żniwo na sierpie, który podzwania rączo i wesoło" - te słowa Norwida Hanna Malewska uczyniła mottem swojej powieści biograficznej poświęconej autorowi "Vade-mecum". W "Rozmowach po zmroku" o tym, co w twórczości Cypriana Kamila Norwida było dla Hanny Malewskiej najistotniejsze, opowiadali historycy literatury: prof. Andrzej Sulikowski i prof. Maciej Nowak.
rozwiń zwiń