Premiera w Dwójce: "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" Aleksandra Fredry [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2023 20:10
Program 2 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania premierowego słuchowiska "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" Aleksandra Fredry w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. 
Michalina Łabacz (Aniela), Jakub Kordas (Gustaw)
Michalina Łabacz (Aniela), Jakub Kordas (Gustaw)Foto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

Premiera:

Aleksander Fredro - "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca"

adaptacja i reżyseria: Waldemar Modestowicz

realizacja akustyczna: Maciej Kubera

muzyka: Paweł Szamburski

W słuchowisku usłyszymy: Jakuba Kordasa (Gustaw), Michalinę Łabacz (Aniela), Maszę Wągrocką (Klara), Leona Charewicza (Radost), Mateusza Rusina (Albin), Ewę Konstancję Bułhak (Pani Dobrójska).

Kolejna premiera z okazji 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry

Program 2 Polskiego Radia świętuje 230. rocznicę urodzin Aleksandra Fredry kolejną premierą słuchowiska. Po "Panu Geldhabie" w reżyserii Dariusza Błaszczyka czas na najpiękniejszą polską komedię o miłości: "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca". Adaptacji i reżyserii komedii Fredry, której prapremiera odbyła się we Lwowie w 1833 roku, podjął się Waldemar Modestowicz. Z kolei za muzykę odpowiadał Paweł Szamburski, który zmierzył się z tradycją muzyki początku XIX wieku i spróbował ją "przepisać" na współczesną wrażliwość. Reżyserem dźwięku był Maciej Kubera.

Panieńskie śluby i rezolutny Gustaw

Tytułowe "śluby" odnoszą się do obietnicy, jaką składają sobie dwie młode kobiety mieszkające w dworku pod Lublinem - Aniela i Klara ślubują: "Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, / Nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną". To odrzucenie rodu męskiego krzyżuje plany Gustawa, któremu proponuje się rękę Anieli, a także Albina zakochanego bez pamięci w Klarze. Rezolutny Gustaw planuje w związku z tym intrygę, która doprowadzi do ślubu z Anielą. Sam w toku akcji szczerze zakochuje się w młodej kobiecie.


Posłuchaj
62:59 2023_06_25 19_00_10_Dwojka_Wieczor_ze_słuchowiskiem.mp3 Premiera: "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" (Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka)

 

Miłość wybuchła dzięki podstępowi

Pisała o tym prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, która przysłuchiwała się nagraniom słuchowiska w Teatrze Polskiego Radia: Sympatia miłosna, wręcz miłość, wybuchła - jak wiemy - dzięki podstępowi Gustawa, który, pokazując zabandażowaną rękę, wyprosił Anielę, aby w jego imieniu napisała list do innej Anieli, której nie mógł uszczęśliwić. Sławna scena pisania listu sprawiła, że Aniela wyrzekła się "panieńskich ślubów" i uległa słowom Gustawa.

Znakomita obsada aktorska

- Reżyser słuchowiska, Waldemar Modestowicz, zaangażował do tej realizacji znakomitych aktorów, którzy świetnie potrafią mówić wierszem (trzynastozgłoskowiec), a przy tym ten sformalizowany zapis tekstu nie jest dla nich przeszkodą do interpretacji wynikającej z intencji bohaterów - zwraca uwagę Małgorzata Szymankiewicz, kierownik Redakcji Literackiej Programu 2 Polskiego Radia.

Na słuchowisko zaprasza Masza Wągrocka:

[Facebook Dwójki]

Mistrz kształtowania bohaterów i akcji

Aleksander Fredro jest jednym z najwybitniejszych znawców ludzkich temperamentów w polskiej literaturze. W swoich komediach mistrzowsko charakteryzował bohaterów i kształtował akcję, przy użyciu giętkiego języka. Jego utwory weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. Najbardziej znane komedie to m.in. "Mąż i żona", "Pan Jowialski", "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca" oraz "Zemsta", a bajki, jak chociażby "Małpa w kąpieli" czy "Paweł i Gaweł", są ponadczasowymi perełkami literatury dziecięcej.

***

Premiera w "Wieczorze ze słuchowiskiem"

Data emisji: 25.06.2023

Godzina emisji: 19.00

W mediach społecznościowych Dwójki dostępne są materiały wideo, a także zdjęcia z nagrania spektaklu. 

informacja prasowa/mo

Zobacz więcej na temat: Aleksander Fredro Dwójka
Czytaj także

"Dwa Teatry" 2023. Mariusz Malec: chciałem zobaczyć "Zemstę" przez pryzmat Podstoliny

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 17:00
 - Cały tekst poddałem analizie, wyobraziłem sobie jak był konstruowany przez Fredrę, gdzie Podstolina sama jest bohaterką, a gdzie się o niej mówi i domyślamy się jej zakulisowych działań. To jest inna "Zemsta", nie mur graniczny, ale myślenie naszej bohaterki o bezpiecznej i szczęśliwej przyszłości jest głównym wątkiem - mówił w Dwójce Mariusz Malec, reżyser realizowanego "na żywo" podczas XXII edycji Festiwalu "Dwa Teatry" słuchowiska "Podstolina" na podstawie fragmentów "Zemsty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Makowski: Jan Kochanowski i Aleksander Fredro są ponadczasowi

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2023 10:00
- Co roku Jan Kochanowski zaprasza na swoje imieniny kogoś innego, tym razem Aleksandra Fredrę, autora, którego wciąż odkrywamy. Głównym tematem nie tylko poważnych dyskusji będzie pytanie "z czego możemy się śmiać" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie. W sobotę 24 czerwca odbędą się Imieniny Jana Kochanowskiego, coroczna impreza w warszawskim Ogrodzie Krasińskich.
rozwiń zwiń