Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:10
- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
W tym roku bohaterką Imienin Jana Kochanowskiego będzie Maria Konopnicka
W tym roku bohaterką Imienin Jana Kochanowskiego będzie Maria KonopnickaFoto: Mat. pras.
  • Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich już w najbliższą sobotę (25.06).
  • Tematem przewodnim jest twórczość jednej z patronek 2022 roku: Marii Konopnickiej.
  • Podczas pikniku będzie można spotkać pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy, aktorów... i krasnoludki.

Konopnicka, która uwiera

Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich już w najbliższą sobotę (25.06). Tematem przewodnim jest twórczość jednej z patronek 2022 roku: Marii Konopnickiej, która stanie się pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa, krytyce literackiej czy o tym, co współcześnie oznacza bycie pisarką. - W twórczości Marii Konopnickiej można zawsze znaleźć coś, co będzie nas uwierało - stwierdził Tomasz Makowski. - Każdego z nas ukłuje, myślę, że to jest dobra ocena jej twórczości, niezwykłego talentu. Nie chcę powiedzieć: przewrotności. To, co pisała, pisała z pełnym przekonaniem.

Dyskusje o twórczości i teraźniejszości

- Jeżeli dyskusje o Marii Konopnickiej wpłyną na nasze pobudzenie, wewnętrzne włączenie - to bardzo dobrze - mówił dyrektor BN. - Na trzech scenach będą toczyły się rozmowy na temat Marii konopnickiej, ale nie tylko. Proszę pamiętać, że "Imieniny" są tak skonstruowane, że Jan Kochanowski symbolicznie zaprasza konkretnego autora. Także po to, żeby dyskutować o twórczości, ale i o teraźniejszości. 

Dyskusje będą więc przeplatane prezentacjami literatury ukraińskiej. Ponadto, obok pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów, jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa, a o imieninowe menu zadbają warszawskie kawiarnie.

Zaś w zakamarkach Ogrodu Krasińskich będzie można spotkać… krasnoludki. 

Od 2012 roku

Imieniny Jana Kochanowskiego to literacki piknik, który odbywa się w Ogrodzie Krasińskich oraz sąsiadującym z nim Pałacu Rzeczypospolitej. Po raz pierwszy został zorganizowany przez Bibliotekę Narodową w 2012 roku, przede wszystkim w reakcji na utrzymujący się z roku na rok niski poziom czytelnictwa, ale również w celu podkreślenia, jak istotna dla krajowej produkcji wydawniczej jest polska literatura.


Posłuchaj
12:45 Poranek Dwójki Makowski 23 czerwiec 2022 09_31_37.mp3 Zaproszenie na literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego" organizowany przez Bibliotekę Narodową (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej) 

Data emisji: 23.06.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Tomasz Makowski: czytelnictwo w Polsce jest na poziomie sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 10:00
- Obserwowany przez wiele lat negatywny trend został trwale zatrzymany, to dobra wiadomość. W zeszłym roku mieliśmy wzrost czytelnictwa o 4 procent, to napawało optymizmem. Jednak zdalna szkoła i praca w drugim roku pandemii mocno nas zniechęcała. Generalnie spadła aktywność na rzecz kultury, stąd brak spodziewanego wzrostu w tym roku - mówił na antenie Dwójki dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Konopnicka na imieninach Kochanowskiego. Czeka nas powrót do dzieciństwa!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 13:52
Imieniny Jana Kochanowskiego, znane jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie, od 2012 roku organizowane są przez Bibliotekę Narodową w Ogrodzie Krasińskich. Twórcy tego wydarzenia jak zwykle zapraszają na mecz, slam poetycki, tańce, a w tym roku przede wszystkim na spotkanie z literaturą Marii Konopnickiej. 
rozwiń zwiń