Słuchowisko "Twarz Napoleona" na 87. urodziny Dwójki. Krzysztof Gosztyła w roli tytułowej [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2024 10:00
Słuchowisko "Twarz Napoleona" w reżyserii Dariusza Błaszczyka z Krzysztofem Gosztyłą w roli tytułowej to jedna z atrakcji 87. urodzin Programu 2 Polskiego Radia. To premierowe słuchowisko autorstwa Moniki Milewskiej. Autorka niezapomnianej "Podróży na księżyc" tym razem w swoją opowieść wplata historię fotografii i polityczną fantazję. Muzykę skomponował Andrzej Izdebski, a za reżyserię dźwięku odpowiada Andrzej Brzoska.
Słuchowisko Twarz Napoleona. Krzysztof Gosztyła w roli tytułowej
Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła w roli tytułowejFoto: Krzysztof Świeżak / Polskie Radio

"Twarz Napoleona" - głos Krzysztofa Gosztyły

- Starałem się wykonać rolę Napoleona. Nie jestem zwolennikiem tych wielkich wodzów, a zwłaszcza tych niewielkiego wzrostu, którzy przyczynili się do olbrzymich tragedii i rozpaczy. My mamy kult Napoleona, ale gdy czyta się literaturę angielską, to miano go za europejskiego wichrzyciela. Różnie można na tę postać patrzeć, ja przede wszystkim patrzyłem na człowieka - opowiadał aktor Krzysztof Gosztyła.

Z twórcami słuchowiska "Twarz Napoleona" podczas nagrania spotkała się Katarzyna Hagmajer-Kwiatek. Premiera słuchowiska "Twarz Napoleona" odbyła się na antenie Dwójki 1 marca o godz. 21.30.

Wątek kryminalno-sensacyjny

O słuchowisku mówił w Dwójce jego reżyser Dariusz Błaszczyk. - Sztuka Moniki Milewskiej opowiada o Napoleonie tuż przed wielkim świętem cesarstwa, ale to nie jest taka zwykła opowieść. To historia wodza, który wygrał pod Waterloo i obserwujemy świat po 20 latach sukcesów gospodarczych i politycznych wielkiego cesarstwa. Z tego wynikają różne bardzo dziwne sytuacje. Rzecz dotyczy zrobienia pierwszego w historii portretu fotograficznego przez Daguerre'a, w to wszystko jest wpleciony wątek kryminalno-sensacyjny - opisywał.

Posłuchaj
60:21 2024_03_01 21_30_08_Dwojka_Wieczor_ze_sluchowiskiem .mp3 Słuchowisko "Twarz Napoleona" na 87. urodziny Dwójki. Krzysztof Gosztyła w roli tytułowej [Wieczór ze słuchowiskiem/Dwójka]

 

Daguerre - prekursor fotografii i po części psychopata

Louis Jacques Daguerre był prekursorem fotografii. - Do dziś używamy sformułowania "dagerotyp", które wzięło się od jego nazwiska. Cała intryga polega na tym, że Daguerre przychodzi do Napoleona, aby zrobić mu pierwszą fotografię portretową na świecie i tym samym jedyny jego portret fotograficzny. Postać literacka jest nieco barwniejsza niż historyczna, autorka dodała mu cech idealisty, artysty, szalonego twórcy i po części psychopaty - mówił aktor Krzysztof Dracz.

Wieloznaczna postać Napoleona

Sławomir Orzechowski gra rolę kamerdynera Napoleona. - Jest bardziej przyjacielem niż służącym, człowiekiem do sympatycznego towarzystwa. Nie wiem, czy rzeczywiście ktoś taki istniał. Napoleon jako postać historyczna daje wiele kierunków, które mogą się otworzyć przy odrobinie wyobraźni. Zdaje się, że tutaj mamy z czymś takim do czynienia - stwierdził aktor. 


Jak powstawało słuchowisko "Twarz Napoleona"?

[Tou Tube - Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

 Monika Milewska "Twarz Napoleona" (premiera)

reżyseria: Dariusz Błaszczyk, muzyka: Andrzej Izdebski, reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

obsada: Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Dracz, Sławomir Orzechowski

***

Premiera słuchowiska "Twarz Napoleona" odbyła się 1 marca, w dniu 87. urodzin Dwójki w godz. 21.30-22.30.

mo/pg

Czytaj także

Słuchowisko "Chory z urojenia" - Molier uwspółcześniony [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2024 13:00
"Chory z urojenia" to ostatnia komedia Moliera, którego 400. rocznica urodzin minęła w 2022 roku. To właśnie z tej okazji powstało słuchowisko w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza. Do współpracy zaprosił on wspaniałych aktorów, m.in.: Mariana Opanię, Ewę Konstancję Bułhak czy Krzysztofa Gosztyłę. Emisja już dziś (13.01) o godz. 12.00 w ramach cyklu "Scena klasyki". Zapraszamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła: przede wszystkim patrzyłem na człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 19:00
- Autorka bawiła się faktami historycznymi, to scenariusz bardzo wysokiej próby. Różne subtelności i zabawy literackie Moniki Milewskiej będą bardzo czytelne dla słuchaczy Dwójki, to są dobre żarty. W tej historii pojawiają się różne żartobliwe motywy polskie, które z pewnością da się wyłuskać - mówił reżyser Dariusz Błaszczyk o premierze słuchowiska "Twarz Napoleona".
rozwiń zwiń