Polskie Radio
Section05
Napoleon Bonaparte

Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła: przede wszystkim patrzyłem na człowieka

- Autorka bawiła się faktami historycznymi, to scenariusz bardzo wysokiej próby. Różne subtelności i zabawy literackie Moniki Milewskiej będą bardzo czytelne dla słuchaczy Dwójki, to są dobre żarty. W tej historii pojawiają się różne żartobliwe motywy polskie, które z pewnością da się wyłuskać - mówił reżyser Dariusz Błaszczyk o premierze słuchowiska "Twarz Napoleona".
Zobacz więcej na temat:  Napoleon t Napoleon Bonaparte t Dwójka t Katarzyna Hagmajer-Kwiatek t słuchowisko t Krzysztof Gosztyła t Dariusz Błaszczyk t Sławomir Orzechowski t Krzysztof Dracz t Monika Milewska t Andrzej Izdebski t Andrzej Brzoska t

"Życie z duszą i bez". Rewolucja francuska i epoka napoleońska w kinie

 - Rewolucja francuska jawiła się i jawi się dla wielu, jako wydarzenie, które należy wspominać świętując. Pierwsza scena z filmu Ridley'a Scotta pokazuje, czym ta rewolucja była, próbą stworzenia nowego świata za pomocą przemocy, terroru - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches t Rewolucja Francuska t Napoleon Bonaparte t

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz t literatura t filozofia t Dziady t tajemnica t chrześcijaństwo t Biblia t romantyzm t Napoleon Bonaparte t magazyn 2022/2023 t