"Dziura w niebie" Konwickiego – premiera w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 12:58
Niezwykła dolina, pierwsze miłości i cierpienia, magiczny świat dzieciństwa – nowe słuchowisko Teatru PR w Programie 2, już dziś o 18:00.

Jest u nas taka dolina. Nie, to nie dolina. Raczej zbocze obłe, pochylony ogród leśny. Widać stamtąd czerwony jar i zieloną pianę olszyn nad rzeką oraz białe mury starej papierni, zwanej przez nas puszkarnią. Pięknie, aż boli.

"Dziura w niebie" ukazała się drukiem w 1959 roku. Nie był to debiut Tadeusza Konwickiego (przypomnijmy: obchodzącego właśnie 85 urodziny), ale pierwsza z powieści, w której autor powraca do "doliny" i wprowadza czytelnika w mityczną krainę dzieciństwa. W jej scenerii działy się rzeczy najważniejsze i pierwsze: zabawy w wojnę z rówieśnikami, tropienie śladów Nieznajomego – człowieka, który musi nadejść, by odmienić los mieszkańców Młynów Dolnych, ale i pierwsza, nieszczęśliwa miłość, pierwsze dramatyczne zetknięcia ze światem dorosłym, pierwsze odjazdy i rozstania.

Głównym bohaterem książki i słuchowiska jest Polek. Obok jego koledzy: Kajaki, Kękuś, Łapa, Zenuś i dwie dziewczyny: Wisia Puciałłówna i Pacia. Oprócz młodych bohaterów autor stworzył galerię barwnych postaci ze świata dorosłych. Są tu: babka Linsrumowa, posterunkowy Maciejko, szewc Skierś, nożownik-filozof Pan Staś, nauczyciel Rymsza, ksiądz Karszun i tajemniczy Wędrowiec, który powraca, by w dolinie popełnić samobójstwo.

Owa dolina, charakterystyczne postaci, miłość, nastrój oczekiwania na "coś", Wędrowiec, a nawet upał, potęgujący uczucia i grozę – wszystkie te wątki przewijają się w późniejszych powieściach i filmach Tadeusza Konwickiego: "Sennik współczesny", "Salto", "Kronika wypadków miłosnych". Niektórzy czytelnicy stawiają autorowi zarzut, że wciąż pisał jedną książkę; dla innych owa monotematyczność, która w tym przypadku oznacza jednocześnie autotematyzm, to wielki walor twórczości Tadeusza Konwickiego. (jd)

Autorką adaptacji słuchowiska jest Bogumiła Prządka, nagrodzona podczas tegorocznego Festiwalu "Dwa Teatry" (nagroda za scenariusz będący adaptacją: słuchowisko "Miłość korepetytora" według powieści "Balzakiana" Jacka Dehnela w reżyserii Janusza Kukuły).

"Dziurę w niebie" wyreżyserował natomiast Paweł Łysak (reżyser "Somosierry", która otrzymała w Sopocie radiowe Grand Prix).

Opracowanie muzycznie: Renata Baszun
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Obsada: Andrzej Blumenfeld, Marek Molak, Robert Kuraś, Mirosława Krajewska, Lech Łotocki, Jerzy Bończak,Tomasz Sapryk, Grzegorz Kwiecień, Stanisław Brudny, Kamila Boruta, Monika Pikuła, Krzysztof Szczerbiński, Przemysław Wyszyński, Kajetan Lewandowski, Arkadiusz Bazak.

25 czerwca (sobota), godz. 18:00

Czytaj także

Tadeusza Konwickiego wyróżnia talent

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 08:55
Tadeusz Konwicki, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, skończył 85 lat. W rozmowie z Joanną Sławińską opowiada o nim Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń