REKLAMA

Kompozycje Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza w rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 16:00
W audycji - utwory Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza w 1. rocznicę śmierci: muzyka z filmów i seriali Janusza Majewskiego ("Zaklęte rewiry", "Siedlisko", "Excentrycy" - bez Matuszkiewicza, ale bardzo "Dudusiowy"), wakacyjna suita z "Janosika".
Jerzy Duduś Matuszkiewicz
Jerzy Duduś MatuszkiewiczFoto: Filip Błażejowski / Forum

31 lipca 2021 roku, w wieku 93 lat, zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - wybitny muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor. Był autorem muzyki do seriali, m.in. "Czterdziestolatka" i "Janosika", a także do filmów, w tym "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". Uznawany jest za jednego z pionierów jazzu w Polsce.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz należał do grona pionierów jazzu w Polsce, w latach 50. był założycielem pierwszego polskiego zespołu jazzowego "Melomani", w którym grali między innymi Krzysztof Komeda i Andrzej Trzaskowski. To wraz z "Melomanami" w 1956 roku prowadził słynny pochód nowoorleański zorganizowany przy okazji 1. Festiwalu Jazzowego w Sopocie. Skomponował też hejnał festiwalu Jazz Jamboree, który osobiście wykonał solo dopiero na rozpoczęcie 40. festiwalu. 

"Jerzy Duduś Matuszkiewicz Recomposed". Henryk Miśkiewicz z kwartetem >>>>

W audycji zabrzmiała także - w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - suita z "Kolumbów". W tym kontekście przypomnieliśmy też "Warsaw Concerto" Richarda Addinsella z filmu "Niebezpieczne światło północy" (1941).

Oprócz tego - stałe kąciki. "W starym kadrze" muzyka Cerila Raya do "The Edge of the World" z 1937, piosenka ze złota - "The Way You Look Tonight" w wyk. Freda Astaire'a, kącik ukraiński - Ensambl Mrija i "Zoriana nicz".


Posłuchaj
90:37 2022_07_31 11_01_39_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Kompozycje Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza w rocznicę śmierci (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 31.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

"Zapoczątkował dynastię polskiego jazzu". Wspominamy Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 05:36
31 lipca 2021 roku, w wieku 93 lat, zmarł Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - wybitny muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor. Był autorem muzyki do seriali, m.in. "Czterdziestolatka" i "Janosika", a także do filmów, w tym "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Jak rozpętałem II wojnę światową". Uznawany jest za jednego z pionierów jazzu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jerzy Duduś Matuszkiewicz Recomposed". Henryk Miśkiewicz z zespołem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 18:00
Aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza wybrzmiały w Studiu S3 Polskiego Radia. Zagrał Henryk Miśkiewicz wraz ze swoim kwartetem, w skład którego wchodzą Michał Miśkiewicz, Wojciech Majewski i Sławomir Kurkiewicz.
rozwiń zwiń