Radziwiłowicz czyta "Rodzinną Europę" Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 11:09
W audycji "Książka do słuchania" prezentujemy fragmenty jednego z najważniejszych dzieł Czesława Miłosza.
Jerzy Radziwiłowicz w studiu Programu 2 Polskiego Radia
Jerzy Radziwiłowicz w studiu Programu 2 Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

"Rodzinną Europę" Czesław Miłosz pisał w latach 50. XX wieku w Mongeron. Książka została wydana przez Jerzego Giedroycia w roku 1958.

"Postanowiłem napisać książkę o Europejczyku wschodnim, urodzonym mniej więcej wtedy, kiedy tłumy Paryża i Londynu wiwatowały na cześć pierwszych lotników; o człowieku, który mniej niż ktokolwiek mieści się w stereotypowych pojęciach niemieckiego porządku i rosyjskiej âme slave. Takie przedsięwzięcie jest niewdzięczne, bo skłonność do ogólnych, choć niesprawdzonych idei, jest w nas mocno ugruntowana. (…) Jeżeli chcę  pokazać, kim się jest, pochodząc ze wschodu Europy, czy mogę to zrobić inaczej, niż opowiadając o sobie?" – pisał Miłosz we wstępie do pierwszego wydania tej książki.

Mimo upływu lat "Rodzinna Europa" pozostaje książką aktualną, swoistym dokumentem biografii intelektualnej polskiego Europejczyka XX wieku.

***

Tytuła audycji: Książka do słuchania 

Czytał: Jerzy Radziwiłowicz

Data emisji: 26.09-15.11.2016

Godzina emisji: 19.00

bch/mz/mc

Czytaj także

Miłosz nie istniał, a hippisi byli najgorsi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 18:00
W 25. rocznicę zniesienia w Polsce cenzury prof. Rafał Habielski wspominał w Dwójce o działalności tej orwellowskiej z ducha instytucji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cuda i talenty Czesława Miłosza. "Pozostał polskim poetą"

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 23:30
- Czesław Miłosz miał niezwykły dar, który na ogół mają prozaicy np. Tołstoj. Zawsze znajdował sposób, by każdą rzecz i postać uczynić bardziej prawdziwą - opowiada Robert Hass.
rozwiń zwiń