Historia szczenięcia. Zbrodnia i kara wg Goetla

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 09:00
W cyklu "Ksiażka do słuchania" przedstawiliśmy opowiadanie Ferdynanda Goetla pt. "Schmerzenreich" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
Aktor i lektor Jacek Mikołajczak
Aktor i lektor Jacek MikołajczakFoto: Grzegorz Śledź/Pr 2

Ferdynand_Goetel_663.jpg
Ferdynand Goetel - ostatnia ofiara Katynia?

Ferdynand Goetel, w okresie II Rzeczypospolitej jeden z najwybitniejszych polskich prozaików, po roku 1945 w następstwie fałszywych zarzutów o kolaborację z Niemcami emigrant, którego twórczość znalazła się na indeksie ksiąg zakazanych. Opowiadanie "Schmerzenreich" to pozornie banalna historia szczenięcia, przyniesionego w czasie śnieżnej zamieci do obozu jenieckiego, w którą autor umiejętnie wkomponował obecny nie tylko w europejskiej literaturze motyw zbrodni i kary.

Akcja noweli rozgrywa się w czasie pierwszej wojny światowej w obozie ulokowanym gdzieś w przestrzeniach wielkiego Imperium Rosyjskiego, w którym więzieni są zwykli żołnierze. Ta przypowieść tytułem swoim nawiązuje do starej legendy niemieckiej z VIII wieku o Genowefie,

Ferdynand Goetel (1936) na tle kartek 1200.jpg
Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla

księżnej Brabanckiej, przypomnianej w Złotej Legendzie z 1250 roku. Mąż Genowefy Zygfryd von Hohensimmern, hrabia Trewiru nazajutrz po ślubie musiał wyjechać na wojnę z Maurami, nie wiedząc, że zostawia młodą, dopiero co poślubioną żonę w ciąży. Rządca pana na Trewirze usiłuje uwieść Genowefę. Odprawiony, mści się oskarżając ją przed hrabią o cudzołóstwo. Genowefa ma umrzeć wraz z uwięzionym synkiem.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Anna Lisiecka

Data emisji: 18-24.04.2017

Godzina emisji: 19.00-19.30

bch/mz

Zobacz więcej na temat: Ferdynand Goetel Anna Lisiecka
Czytaj także

Tylko prawda jest ciekawa – czyli twórcy wobec Katynia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 08:00
Argument "tylko prawda jest ciekawa" sformułował na łamach paryskiej Kultury Józef Mackiewicz po publikacji powieści Włodzimierza Odojewskiego "Zasypie wszystko, zawieje..."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferdynand Goetel – badacz zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:50
"Jestem dzieckiem okresu, kiedy to ludzie i ich idee, i zamysły ruszyły naprzód w zawrotnym tempie. Wiele hipotez, doktryn i haseł, które w mojej młodości uchodziły za rewolucyjne, zostało obalonych, a nawet skompromitowanych" – pisał Ferdynand Goetel w swoich wspomnieniach.
rozwiń zwiń