Od socrealizmu po lata 90. Posłuchaj opowiadań Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 19:30
Grzegorz Małecki przedstawił w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" obszerny wybór opowiadań znakomitego prozaika i dramaturga.
Grzegorz Małecki podczas nagrania audycji Książka do słuchania
Grzegorz Małecki podczas nagrania audycji "Książka do słuchania"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

O spuściznę Sławomira Mrożka zadbało wydawnictwo Noir sur Blanc, przygotowując w 1999 roku najpełniejszy przegląd twórczości nowelistycznej pisarza.

Tom pierwszy zawiera utwory z wczesnych jego publikacji: "Półpancerzy praktycznych" (1953), które chociaż uwikłane w socrealistyczną rzeczywistość brzmią często jak jej parodia i które z miejsca przyniosły autorowi dużą popularność; "Słonia" (1957), któremu kilka lat później przyznano we Francji Prix de l'Humour Noir, przez krytyków i samego autora uznawanego za właściwy jego debiut; "Wesela w Atomicach" (1959), potwierdzającego klasę pisarską młodego autora.

Tom zamykają opowiadania z "Podwieczorku przy mikrofonie", audycji humorystyczno-satyrycznej Polskiego Radia, cieszącej się wielkim uznaniem wśród rzesz słuchaczy.


mrozek szkic wiki 1200.jpg
Jak zostać kumplem Sławomira Mrożka?

W drugim tomie znajdują się utwory wydane pierwotnie w zbiorku pt. "Deszcz" (1962). Autor był już wówczas laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich przyznanej mu w Szwajcarii. Był to ostatni tomik opublikowany przed wyjazdem pisarza do Włoch, który zapoczątkował trzydziestoletnią emigrację. Inne opowiadania z tego tomu ukazały się dopiero w 1975 roku pod tytułem "Dwa listy", kiedy powoli ustępował w Polsce zakaz publikacji utworów Mrożka (wprowadzony w 1968 roku, gdy "Le Monde" i paryska "Kultura" ogłosiły list protestacyjny pisarza przeciwko udziałowi polskich oddziałów w inwazji na Czechosłowację).


antoni libera Dwojka 663.jpg
Antoni Libera: Mrożek potrafił stworzyć coś z niczego

Na tom trzeci składają się utwory powstałe w latach 1980-1993. Część z nich ukazała się w "Małych prozach" (1990), pełnego wydania książkowego doczekały się dopiero w "Dziełach zebranych" (tom I i II, 1994, 1995). W latach osiemdziesiątych bowiem, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, pisarstwo Mrożka powtórnie znalazło się na indeksie. Od początku lat dziewięćdziesiątych, po przełomie politycznym, twórczość autora, który mimo utrudnień cenzury nigdy nie został przez polskich czytelników zapomniany, przeżywa swoisty renesans.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Grzegorz Małecki

Data emisji: 25.04-8.05.2017

Godzina emisji: 19.00

jp/mz/mc

Czytaj także

Maciej Wojtyszko i ogromna siła Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 18:00
Jak podkreślał reżyser najnowszej premiery teatralnej Dwójki, siła sztuki Mrożka "Pieszo" wynika z ukazania wielowymiarowości człowieka w obliczu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"3 x Mrożek", ksenofobia i dialogi o strachu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 19:30
- To przedstawienie jest zmierzeniem się z tematem, który staje się po tylu latach znów aktualny. W tekstach Mrożkach widać nasze lęki, obawę przed światem, ksenofobię i wieczne poszukiwanie kogoś, kto może nam zagrażać – zauważył Jerzy Schejbal, opowiadając o spektaklu "3 x Mrożek" w Teatrze Polskim w Warszawie.
rozwiń zwiń