"Ścieżka obok drogi". Opowieść poetki o Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 09:00
W Dwójce prezentowaliśmy fragmenty wspomnień Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926-1935 była sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Książkę czytała Anna Gajewska. Ze względu na prawa autorskie, nagrania były dostępne na naszej stronie do 14 grudnia 2017 roku.
Anna Gajewska
Anna GajewskaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

iłła_1200.jpg
Ewa Wencel czyta "Iłłę. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie" Joanny Kuciel-Frydryszak

Poetka ukazuje Marszałka z jednej strony jako zwyczajnego człowieka, z jego żartami, drobnymi złośliwościami czy frustracjami, a z drugiej - jako prawdziwego Ojca narodu, gwaranta poczucia bezpieczeństwa. Być może ta książka, w zamierzeniu adresowana, o czym poetka pisze we wstępie, do jej młodych siostrzenic, pozwoli spojrzeć od wewnątrz na źródła kultu Józefa Piłsudskiego, ocenę przewrotu majowego, ale też, niejako przy okazji, na tworzenie się zrębów polskiej porozbiorowej państwowości. Osoby żądne skandalizujących szczegółów z życia poetki czy Marszałka rozczarują się, podobnie poszukiwacze twardych danych historycznych (Iłłakowiczówna wielokrotnie skarży się na słabą pamięć), ale osobisty ton i mimochodem szkicowane tło obyczajowe (dotyczące również obyczajów panujących w Ministerstwie Spraw Wojskowych) są ogromnymi walorami tej książki.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 31.10-14.11.2017

Godzina emisji: 19.00

mz/bch

Zobacz więcej na temat: Józef Piłsudski
Czytaj także

10 opowiadań na urodziny Brunona Schulza

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 06:00
Rocznica urodzin znakomitego prozaika jest dobrą okazją, by przypomnieć jego prozę z tomów "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Sklepy cynamonowe" w interpretacji Jacka Mikołajczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posłuchaj opowiadań Eugeniusza Małaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 11:00
Kornel Makuszyński pisał o nim "pisarz wspaniały i obłąkany Polską". Trzy teksty przedwcześnie zmarłego znakomitego prozaika czytał w Dwójce Marcin Przybylski.
rozwiń zwiń