REKLAMA

Francesco Tristano. Basso continuo i techno

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 16:00
- Mój gust nie zmienił się od piątego roku życia - powiedział luksemburski pianista i kompozytor, który słynie z eklektycznych zainteresowań muzycznych.
Audio
  • Rozmowa z Francesco Tristano (Filharmonia Dwójki)
Francesco Tristano
Francesco TristanoFoto: materiały prasowe

Luksemburczyk Francesco Tristano ukończył Julliard School of Music w Nowym Jorku. Wie wszystko o klasycznej interpretacji i z upodobaniem łamie jej zasady. Zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Muzyki Współczesnej w Orléans (2004). Od jego debiutu z Rosyjską Orkiestrą Narodową i Mikhailem Pletnevem grywał z najsłynniejszymi. Ale Nowy Jork otworzył go na muzykę elektroniczną i scenę klubową. Stał się performerem muzycznym, który bez trudu godzi pozornie antagonistyczne style.

Jak sam jednak podkreśla, źródła jego eklektycznej tożsamości muzycznej tkwią w dzieciństwie. - Pod wpływem mamy słuchałem z jednej strony kompozytorów barokowych: Bacha, Vivaldiego czy Telemanna, z drugiej zaś muzyki syntezatorowej: Pink Floyd, Jeana-Michela Jarre'a i Tangerine Dream - opowiadał Francesco Tristano. - W obydwu światach pociągało mnie to samo: rytm i bas. Przecież muzyka klubowa zawiera swego rodzaju basso continuo. To stopa perkusyjna i motyw basowy, który wprowadzają wszystko w ruch - wyjaśnił.

Co ciekawe, nasz gość nie czuje się ani częścią świata muzyki klasycznej, ani uniwersum didżejskiego. Kim więc jest naprawdę?

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Francesco Tristano (pianista i kompozytor)

Data emisji: 29.05.2016

Godzina emisji: 20.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

materiały prasowe/mm/bch/mv

Czytaj także

Penderecki: Pasję napisałem na skrawku stołu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:00
- Chciałem pokazać żonie, na co mnie stać, że potrafię skomponować coś, czego nikt inny napisać nie potrafił - zdradził kulisy powstania przełomowej "Pasji według św. Łukasza" Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

III Symfonia Góreckiego w wersji ryzykownej

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 16:00
W specjalnym wydaniu "Nokturnu" na Wielki Tydzień wysłuchaliśmy - przed premierą płytową! - zupełnie nowej wizji III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń