BBC Proms. Niepokojący werbel Nielsena

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 15:00
- Koncert klarnetowy Nielsena ma tak na prawdę dwóch solistów. Drugi jest bardzo nietypowy, gdyż to werbel. Instrument złowieszczy,"militarny" - mówił o niepokojącej aurze muzyki duńskiego klasyka klarnecista Jan Jakub Bokun.
Audio
  • Rozmowa o specyfice muzyki Carla Nielsena (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Werbel. Carl Nielsen powierzył temu instrumentowi szczególną rolę nie tylko w Koncercie klarnetowym, lecz także w V Symfonii
Werbel. Carl Nielsen powierzył temu instrumentowi szczególną rolę nie tylko w Koncercie klarnetowym, lecz także w V SymfoniiFoto: Zach Beauvais, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Koncert klarnetowy zabrzmiał w środę (21.07) na festiwalu BBC Proms. To jedno z szeregu dzieł Carla Nielsena, które wykonane zostaną w Londynie w związku ze 150. rocznicą urodzin duńskiego kompozytora narodowego.

- Można porównać go do Szymanowskiego. On również swoje poszukiwania rozpoczynał od, nowoczesnego wówczas, postromantyzmu, by później wzbogacać swój język o pewne środki modernistyczne - mówił dr Karol Bula, honorowy prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, które przed kilku laty nawiązało współpracę z duńskim towarzystwem im. Carla Nielsena.

Duński klasyk był także głęboko osadzony w lokalnych tradycjach muzycznych, co w praktyce oznaczało... zdecydowany rys niemiecki.

***

Rozmawiał: Piotr Wojciechowski

Gość: Jan Jakub Bokun (klarnecista i dyrygent), dr Karol Bula (honorowy prezes Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego)

Data emisji: 22.07.2015

Godzina emisji: 20.45

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert"

mm/bch

Czytaj także

BBC Proms czas zacząć! Hołd dla skandynawskich magów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 12:19
Tegoroczne święto muzyki klasycznej w Londynie naznaczone jest muzyką Carla Nielsena i Jeana Sibeliusa. Wiele koncertów będzie transmitowanych przez radiową Dwójkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

BBC Proms. Pieśń Weilla na perkusję i Rolls Royce'a

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 10:00
- Odwróciłem się od awangardy, ponieważ chciałem, by moja muzyka była komunikatywna - stwierdził bez ogródek austriacki kompozytor H.K. Gruber. W Dwójce opowiadał o swoich weillowskich inspiracjach.
rozwiń zwiń