Trzy kluczowe słowa w życiu Ingolfa Wundera

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:44
Chopin, Liszt i Warszawa - to symbole, do których odwołał się na ostatniej płycie austriacki pianista. O ich znaczenie na festiwalu "Chopin i jego Europa" spytała muzyka Róża Światczyńska.
Audio
  • Ingolf Wunder na festiwalu "Chopin i jego Europa" (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Album Chopin i Liszt w Warszawie Ingolf Wunder nagrał razem z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, pod dyrekcją Jacka Kaspszyka
Album "Chopin i Liszt w Warszawie" Ingolf Wunder nagrał razem z Orkiestrą Filharmonii Warszawskiej, pod dyrekcją Jacka KaspszykaFoto: Bartek Sadowski/materiały promocyjne

- "Chopin i Liszt w Warszawie" to dla mnie album bardzo osobisty - wyjaśniał Ingolf Wunder. - Z Warszawy pochodzi moja żona. Spędzam u Was tyle czasu, ile mogę. Poza tym wszystkie utwory zawarte na płycie związane są z Warszawą - dodawał.

To właśnie w stolicy Chopin skomponował pojawiające się na płycie utwory: Koncert f-moll i Poloneza Es-dur. Z kolei Liszt wykonał podczas debiutanckiego koncertu w Warszawie swój Hexameron.

Warto przypomnieć też, że w Warszawie Ingolf Wunder zdobył II nagrodę na Konkursie Chopinowskim w 2010 roku i otrzymał dodatkowo nagrodę publiczności i nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu i Poloneza-fantazji.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

W Dwójce pianista wyjaśniał, dlaczego na finał 11. Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa wybrał Koncert fortepianowy f-moll w dyskusyjnej orkiestracji Alfreda Cortota.

***

Rozmawiała: Róża Światczyńska

Gość: Ingolf Wunder (pianista)

Data emisji: 29.08.2015

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

bch/mc

Czytaj także

Anderszewski: uznałem, że to mnie wzbogaci

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 19:03
- Nie mam dużego doświadczenia ze śpiewakami i z tym repertuarem - mówił w Dwójce ceniony pianista, który na festiwal "Chopin i jego Europa" przygotował recital pieśni Roberta Schumanna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tobias Koch i zagadka czarnych fortepianów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:00
- Gdy używamy Yamahy, Beiersdorfa czy Steinwaya to w jakimś sensie wszystko brzmi tak samo. Straciliśmy tę cudowną różnorodność fortepianów - mówił w Dwójce wybitny pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władimir Aszkenazi - pianista o sercu dyrygenta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 12:07
- Gdy po raz pierwszy usłyszałem orkiestrę, byłem całkowicie oczarowany - mówił o początkach swojej miłości do muzyki symfonicznej dyrygent Władimir Aszkenazi.
rozwiń zwiń