REKLAMA

Znamy nominacje do Nagród Mediów Publicznych 2021. Polskie Radio przyzna statuetkę dla najlepszego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 18:13
Wokalistka i muzykolog Agnieszka Budzińska-Bennett, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych Leszek Możdżer oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek - to artyści nominowani do Nagród Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka". Nagrodę w tej dziedzinie przyzna Polskie Radio.
Wojciech Surmacz, Agnieszka Kamińska, Krzysztof Czabański i Jacek Kurski podczas konferencji ogłaszającej nominacje do Nagród Mediów Publicznych
Wojciech Surmacz, Agnieszka Kamińska, Krzysztof Czabański i Jacek Kurski podczas konferencji ogłaszającej nominacje do Nagród Mediów PublicznychFoto: Wojciech Olkuśnik/PAP

Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne. Poza Polskim Radiem także Telewizja Polska, za osiągnięcia w dziedzinie obrazu, oraz Polska Agencja Prasowa, która uhonoruje twórców posługujących się słowem. Po raz pierwszy swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczą też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

koryfeusz_2021_baner_www.png
Koryfeusze Muzyki Polskiej 2021 przyznane. Znamy laureatów

Niezależne trzy kapituły, składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie, nominowały w sumie dziewięcioro twórców. W kategorii "Słowo" szansę na nagrodę mają: pisarz, scenarzysta i autor słuchowisk radiowych Andrzej Mularczyk; pisarz, tłumacz i reżyser teatralny Antoni Libera oraz reporterka i pisarka Joanna Siedlecka.

W kategorii "Obraz" nominowani są dziennikarze: Elżbieta Jaworowicz i Miłosz Kłeczek oraz dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

Posłuchaj
00:52 11400740_1.mp3 Ogłoszono nominacje do Nagród Mediów Publicznych. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)

Do nagrody "Idea" prezesi 17 rozgłośni regionalnych nominowali felietonistkę Radia Wrocław Marię Woś; poetę, pisarza i dziennikarza Jarosława Jakubowskiego, od lat współpracującego z Polskim Radiem PiK, oraz Piotra Semkę - dziennikarza i publicystę wielu mediów, historyka i autora książek dotyczących współczesnej historii Polski.

W skład kapituły w kategorii "Muzyka" weszli: muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski, światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała, piosenkarka Halina Frąckowiak; muzyk, kompozytor oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński i lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka.

"Muzyka" - nominowani

Agnieszka Budzińska-Bennett to wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii. Założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej "Peregrina". Nominowana została za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki.

Nominowany Leszek Możdżer to jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, kompozytor, twórca muzyki filmowej oraz producent muzyczny. W uzasadnieniu nominacji Kapituła zwróciła uwagę na dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie - nieczęstą - umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Nominowany za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej - w jej najbardziej ambitnym wydaniu - oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum.

"Obraz" - nominowani

W kapitule w kategorii "Obraz" znaleźli się: prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. Maciej Łopiński, dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz, artysta fotografik Adam Bujak i redaktor naczelny Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski.

Nominowali oni Elżbietę Jaworowicz, Kalinę Cyz i Miłosza Kłeczka. Elżbieta Jaworowicz - dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka "Sprawy dla reportera", została zgłoszona do nagrody za inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem.

PAP Joel Coen 1200.jpg
EnergaCamerimage 2021. Jakie atrakcje czekają na miłośników kina?

Kalina Cyz została nominowana za stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego.

Miłosz Kłeczek został nominowany za program "Kasta", za stawanie w obronie pokrzywdzonych. Skład kapituły w kategorii Słowo tworzą: Krzysztof Masłoń - dziennikarz, publicysta i krytyk literacki, Wojciech Tomczyk - dramatopisarz, scenarzysta, producent i krytyk filmowy, Andrzej Mastalerz - aktor, oraz Cezary Bielakowski i Radosław Gil z Polskiej Agencji Prasowej.

"Słowo" - nominowani

Nominowany do nagrody w kategorii "Słowo" Andrzej Mularczyk to reporter, pisarz i scenarzysta - między innymi trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", seriali "Dom" i "Droga"; autor słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzony Prix Italia. Nominację uzasadniono między innymi przejściem do potocznej polszczyzny napisanych przezeń fraz - "podejdź no do płota", "sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie".

Po raz trzeci do nagrody mediów publicznych nominowany został Antoni Libera, za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde'a, a także za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego. Antoni Libera przełożył na język polski wszystkie sztuki teatralne Samuela Becketta, jak również sporą część jego powieści, esejów i wierszy.

Joanna Siedlecka - dotychczas członkini kapituły nagradzającej za "Słowo" - znalazła się w gronie nominowanych dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa. Bezkompromisowa w swej pracy reporterka i biografistka swoim "Czarnym ptasiorem" zdemistyfikowała okupacyjny życiorys Jerzego Kosińskiego - podstawę jego literackiego wizerunku zbudowanego na autobiograficznej ponoć powieści "Malowany ptak", uważanej powszechnie za świadectwo i dokument zagłady Żydów i stanowiącej pierwsze w literaturze oskarżenie Polaków o okrucieństwo wobec Żydów podczas niemieckiej okupacji, a tym samym o współudział w Holokauście.

Wręczenie nagród pod koniec listopada

Laureatów poznamy pod koniec listopada. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Mediów Publicznych są Paweł Mykietyn, Małgorzata Szejnert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wawrzyniec Kostrzewski, Piotr Beczała, profesor Andrzej Nowak i Mirosław Bork.

Nad wydarzeniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych.

kp

Czytaj także

"Jego portret". Niezwykły koncert z okazji 80. urodzin Włodzimierza Nahornego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 01:56
"Jego portret" to tytuł koncertu jubileuszowego jednego z najwybitniejszych polskich muzyków i kompozytorów Włodzimierza Nahornego. Będzie to hołd złożony przez wybitnych twórców i muzyków dla nestora polskiej sceny muzycznej z okazji jego 80. urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwarto wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A. Gliński: każda kultura stanowi o tożsamości wspólnoty politycznej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:44
- Każda kultura stanowi o tożsamości wspólnoty politycznej i tożsamości wspólnoty kulturowej, ale stanowi także o szansach rozwojowych każdej wspólnoty. Dlatego też od pewnego czasu przywiązujemy olbrzymie znaczenie do rozwoju polskiej kultury. Ona była zawsze ważna, ale nie zawsze była odpowiednio zaopiekowana - powiedział minister kultury Piotr Gliński, otwierając na Zamku Królewskim w Warszawie wirtualną Galerię Sztuki Banku Pekao S.A.
rozwiń zwiń