Koncert na dwa fortepiany pod Liberatorem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 18:00
Retransmisja koncertu z cyklu "Muzyka pod Liberatorem" z muzyką Romana Maciejewskiego, wybitnego polskiego kompozytora XX w.
Bartłomiej Kominek i Anna Boczar, czyli Chopin Piano Duo na scenie pod Liberatorem
Bartłomiej Kominek i Anna Boczar, czyli Chopin Piano Duo na scenie pod LiberatoremFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W jego dorobku kompozytorskim znajdziemy różnorodne utwory fortepianowe, orkiestrowe i kameralne, chóralne i transkrypcje klasyki na dwa fortepiany. Na początku swojej drogi twórczej Maciejewski nawiązywał do późnego stylu Karola Szymanowskiego, swego ówczesnego nauczyciela (m.in. mazurki na fortepian, "Pieśni kurpiowskie" na chór), jednak tragedia II wojny światowej spowodowała gruntowną zmianę osobowości kompozytora, co znalazło odzwierciedlenie w jego muzyce. Odtąd całe swe życie poświęcił idei stworzenia opus magnum - wielkiej mszy żałobnej dedykowanej ofiarom wojen i zbrodni. 

Tak właśnie powstało jego dzieło życia - monumentalne Requiem na solistów, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1959), prawykonane w 1960 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Partytura do tego utworu ważyła aż 25 kg!

Program:

"Muzyka pod Liberatorem" - koncert muzyki Romana Maciejewskiego (Warszawa, Sala pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego, 30.03.2016)

Wyk. Chopin Piano Duo w składzie: Anna Boczar i Bartłomiej Kominek

***

Na retransmisję koncertu w "Rozmowach o muzyce" w poniedziałek (16.05) w godz. 19.30-20.30 zaprasza Barbara Schabowska.

materiały prasowe/mc

Czytaj także

Jak Stefan Kisielewski nie został królem Polski

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 13:00
- Na ulicy spotykały go spektakularne wyrazy sympatii, ludzie podchodzili, gratulowali mu, obejmowali - znakomitego felietonistę i pianistę wspominał w Dwójce Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa "Iskry".
rozwiń zwiń