Dziewczyny z Warszawy i czarodziejska muzyka z Rosji

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 12:21
W audycji opowiedziliśmy o polifonicznych pieśniach, które są śpiewane od pokoleń we wsi Podserednieje w południowo-zachodniej Rosji.
Audio
  • Dziewczyny z Warszawy i czarodziejska muzyka z Rosji (Bita godzina/Dwójka)
Maniucha Bikont
Maniucha Bikont Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Gdy choć raz usłyszy się tę muzykę, trudno oderwać od niej ucho oderwać - tak jest czarodziejska. Pokochały ją dziewczyny z Warszawy, wśród nich Jagna Knittel, Justyna Piernik, Maniucha Bikont, Monika Walenko i Ewa Grochowska. 

Jagna oraz Justyna były z nami przez całą "Bitą godzinę" i opowiadały o swoich muzycznych pasjach, a także o polifonii wokalnej (obie śpiewają w zespole "Warszawa Wschodnia").

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadzi: Ewa Szczecińska

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 22.30

pg/kul

Zobacz więcej na temat: pieśń Ewa Szczecińska
Czytaj także

"Pieśni piękne" - projekt, który zaczął się w terenie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 15:40
- Nagrywając materiał źródłowy trafiałyśmy na pieśni, które występowały przy obrzędach, różne ballady oraz nowsze rzeczy, które zwykle pojawiały się, gdy pytałyśmy panie, co tak naprawdę lubią najbardziej śpiewać. I wtedy zazwyczaj pojawiała się jakaś pieśń piękna - mówiła Joanna Skowrońska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia i tradycja. Pieśń ludowa jako refleks heroicznej przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:39
- Pieśń ludowa jest uniwersalnym medium obrazującym świat w sposób poetycki. Nie rejestruje ona wydarzeń z historii w sposób bezpośredni, ale kluczowe fakty znajdują w niej odzwierciedlenie – mówił w Dwójce prof. Piotr Dahlig.
rozwiń zwiń