X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W łużyckiej izbie" i "Trójnogi pies" w muzeum w Zgorzelcu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:56
 - Tradycyjna izba zwykle była tak usytuowana, aby przez większość dnia wpadało do niej słońce. Wiązało się to z położeniem domu, którego budowę rozpoczynano od zorientowania go względem kierunków świata – mówił w Dwójce Piotr Arcimowicz.
Audio
  • Relacja z wizyty w Muzeum Łużyckim (Źródła/Dwójka)
Fragment ekspozycji W łużyckiej izbie
Fragment ekspozycji "W łużyckiej izbie"Foto: mat. prasowe

owce 1200.jpg
Łemkowski pasterz o wypasie owiec i wyrobie sera

Dyrektor Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu oprowadzał nas po dwóch wartych uwagi wystawach. Ekspozycja "W łużyckiej izbie" odzwierciedla obraz wnętrza tradycyjnego domu. - Życie codzienne na Łużycach w XVIII i XIX wieku wolne było od wzorów i trendów kultury masowej. Lokalne mody oraz izolacja znacząco ukształtowały wzory, które wypracowane przez pokolenia przekazywane były następnym, jako dziedzictwo wspólnej kultury i historii – mówił gość audycji.

"Trójnogi pies i inne legendy łużyckie" to tytuł najnowszej wystawy, która wprowadza zwiedzających w świat miejscowych baśni. - Akcja sześciu wybranych spośród wielu lokalnych historii dzieje się w Zgorzelcu i uchyla zasłonę zapomnienia skrywającą opowieści regionu. - Te legendy są tak uniwersalne i tak nośne, że mogłyby zaistnieć w każdym regionie geograficznym – przekonywała Małgorzata Zysnarska, zapraszając słuchaczy do odwiedzin muzeum.

O tym, co jeszcze można zobaczyć i czego posłuchać w Muzeum Łużyckim, w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Goście: Małgorzata Zysnarska, Piotr Arcimowicz (Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 15.00

Materiał wyemitowano w audycji Źródła.

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rzemiosło 2.0 to coś więcej niż moda"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:33
Współczesne rzemiosło to nie tylko tradycja, czy atrakcja turystyczna. To kawałek życia, które nas otacza a rzemieślnik to współautor rzeczy nietuzinkowych - mówiła w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z artystami sierpeckimi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:41
Sierpecki Ośrodek Rzeźby Ludowej, to miejsce bardzo inspirujące dla rzeźbiarzy ze wszystkich zakątków Polski. O warsztacie rzeźbiarskim opowiadali w audycji twórcy związani z sierpeckim ośrodkiem: Jan Krajewski i Jan Wójtowicz.
rozwiń zwiń