"W łużyckiej izbie" i "Trójnogi pies" w muzeum w Zgorzelcu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2018 13:56
 - Tradycyjna izba zwykle była tak usytuowana, aby przez większość dnia wpadało do niej słońce. Wiązało się to z położeniem domu, którego budowę rozpoczynano od zorientowania go względem kierunków świata – mówił w Dwójce Piotr Arcimowicz.
Audio
  • Relacja z wizyty w Muzeum Łużyckim (Źródła/Dwójka)
Fragment ekspozycji W łużyckiej izbie
Fragment ekspozycji "W łużyckiej izbie"Foto: mat. prasowe

owce 1200.jpg
Łemkowski pasterz o wypasie owiec i wyrobie sera

Dyrektor Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu oprowadzał nas po dwóch wartych uwagi wystawach. Ekspozycja "W łużyckiej izbie" odzwierciedla obraz wnętrza tradycyjnego domu. - Życie codzienne na Łużycach w XVIII i XIX wieku wolne było od wzorów i trendów kultury masowej. Lokalne mody oraz izolacja znacząco ukształtowały wzory, które wypracowane przez pokolenia przekazywane były następnym, jako dziedzictwo wspólnej kultury i historii – mówił gość audycji.

"Trójnogi pies i inne legendy łużyckie" to tytuł najnowszej wystawy, która wprowadza zwiedzających w świat miejscowych baśni. - Akcja sześciu wybranych spośród wielu lokalnych historii dzieje się w Zgorzelcu i uchyla zasłonę zapomnienia skrywającą opowieści regionu. - Te legendy są tak uniwersalne i tak nośne, że mogłyby zaistnieć w każdym regionie geograficznym – przekonywała Małgorzata Zysnarska, zapraszając słuchaczy do odwiedzin muzeum.

O tym, co jeszcze można zobaczyć i czego posłuchać w Muzeum Łużyckim, w nagraniu audycji.

***

Przygotowała: Hanna Szczęśniak

Goście: Małgorzata Zysnarska, Piotr Arcimowicz (Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu)

Data emisji: 23.03.2018

Godzina emisji: 15.00

Materiał wyemitowano w audycji Źródła.

mko/jp

Czytaj także

"Rzemiosło 2.0 to coś więcej niż moda"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 13:33
Współczesne rzemiosło to nie tylko tradycja, czy atrakcja turystyczna. To kawałek życia, które nas otacza a rzemieślnik to współautor rzeczy nietuzinkowych - mówiła w Dwójce Katarzyna Piszczkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie z artystami sierpeckimi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:41
Sierpecki Ośrodek Rzeźby Ludowej, to miejsce bardzo inspirujące dla rzeźbiarzy ze wszystkich zakątków Polski. O warsztacie rzeźbiarskim opowiadali w audycji twórcy związani z sierpeckim ośrodkiem: Jan Krajewski i Jan Wójtowicz.
rozwiń zwiń