REKLAMA

60 lat zakładu fotograficznego zebranych w wystawę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 18:03
- Pani Osiecka zaczęła swoją drogę zawodową pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 roku otrzymała tytuł czeladnika, ponieważ kształciła się w tradycyjnym systemie, w którym miała swoją mistrzynię, która przekazywała jej wiedzę. Po zdobyciu tytułu czeladnika mogła bronić tytułu mistrza - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Antonina Gugała, kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" w Muzeum Warszawskiej Pragi.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: mat. promocyjne

Czarnobiałe portrety zamienione w eksponaty

Fotografka Celina Osiecka jest autorką tysięcy portretów warszawianek i warszawiaków. W 1968 roku uzyskała tytuł mistrza rzemiosła w dziedzinie fotografowania, a następnie otworzyła własny zakład, który prowadzi nieprzerwanie do dziś. Zdjęcia autorstwa Celiny Osieckiej można zobaczyć nie tylko w witrynie przy ulicy Zwycięzców na Saskiej Kępie, ale także w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Antonina Gugała po raz pierwszy trafiła do zakładu pani Celiny w 2016 roku, gdy pracowała nad projektem "Fotograf warszawski". - Odwiedziłam wówczas wszystkie czynne zakłady fotograficzne na terenie Warszawy. Było ich ponad sto, natomiast ten przy ulicy Zwycięzców od początku wyróżniał się na tle innych pracowni fotograficznych. Przede wszystkim dlatego, że pani Osiecka wciąż pracuje metodą analogową, tworzy tylko i wyłącznie czarno-białe zdjęcia. Według mojej wiedzy jest to ostatni zakład fotograficzny w Warszawie, który pracuje tą metodą - podkreślała kuratorka.

Pokazać tajniki rzemiosła

Na wystawie pokazane są fotografie Celiny Osieckiej wykonane między 1962 a 2022 rokiem, wybrane spośród tysięcy uporządkowanych alfabetycznie negatywów i odbitek. Oprócz fotografii portretowej i okolicznościowej wystawa przybliża rzemieślniczy aspekt pracy fotografki - technikę retuszu ołówkowego i oryginalne teczki przygotowane na egzamin czeladniczy.

Zdjęcia z rodzinnego albumu Celiny Osieckiej pokazują zaś historię samego zakładu i zmieniającej się wokół niego rzeczywistości. Wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać do 16 października.


Posłuchaj
15:48 Wybieram Dwójkę 5.07.2022 gugała.mp3 Rozmowa z Antoniną Gugałą, kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne" (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Antonina Gugała (kuratorka wystawy "Celina Osiecka. Usługi fotograficzne")

Data emisji: 5.07.2022

Godzina emisji: 16.30

pg


Czytaj także

Joanna Kurbiel: cadyk to chasydzka autostrada do nieba

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 18:00
- Jorcajt to jest nic innego jak rocznica śmierci, a dla chasydów najważniejszą jest rocznica śmierci ich cadyka. Jest to ich przywódca duchowy, autorytet, ale także kanał pośredniczący pomiędzy chasydem a stwórcą i niebiosami - mówiła Joanna Kurbiel w opowieści o wystawie "Jorcajt - czas chasydów" w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdzisław Beksiński - zdjęcia i fotomontaże na wystawie w Białymstoku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 18:00
- Na pewno warto wrócić do tego wczesnego okresu działalności artysty i przypomnieć sobie, że nie samym malarstwem twórczość Beksińskiego stała. Myślę, że warto uświadomić szerszej publiczności, że Zdzisław Beksiński przejawiał zacięcie artystyczne już w latach 1951-52, kiedy studiował architekturę - mówiła Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego.
rozwiń zwiń