Polskie Radio
Section05
Sanok

Historyczny dzień w polskiej energetyce. Powołano pierwszą Samorządową Spółkę Wodorową

W siedzibie Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej powołano pierwszą w Polsce Samorządową Spółkę Wodorową. Jednymi z jej głównych udziałowców jest miasto Sanok i firma Autosan. Celem przedsięwzięcia będzie między innymi wykorzystanie wodoru na potrzeby ciepłownicze i całkowite odejście od węgla.
Zobacz więcej na temat:  wodór inwestycje energetyka POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Bieszczady muzeum góry zabytki wakacje skansen Sława Bieńczycka

Zdzisław Beksiński - zdjęcia i fotomontaże na wystawie w Białymstoku

- Na pewno warto wrócić do tego wczesnego okresu działalności artysty i przypomnieć sobie, że nie samym malarstwem twórczość Beksińskiego stała. Myślę, że warto uświadomić szerszej publiczności, że Zdzisław Beksiński przejawiał zacięcie artystyczne już w latach 1951-52, kiedy studiował architekturę - mówiła Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia grafika komputerowa muzeum wystawa Białystok KULTURA

"Koresponduje z czasem pandemii". Dyrektor muzeum w Sanoku o twórczości Zdzisława Beksińskiego

Z roku na rok rośnie zainteresowanie twórczością Zdzisława Beksińskiego. W Sanoku można podziwiać aż 600 jego prac. Jak przekonuje dyrektor sanockiego muzeum, wystawa skupia najważniejsze i najpiękniejsze prace artysty. Co pociąga w twórczości Beksińskiego? Dlaczego wciąż przybywa miłośników jego sztuki? 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Beksiński Katarzyna Cygler malarstwo SZTUKA KULTURA Trójka

Arkadiusz Andrejkow: interesują mnie historie zwykłych ludzi

- Każda realizacja, każdy mural, "deskal" powstaje na podstawie archiwalnej fotografii rodzinnej, którą udostępnia mi gospodarz, dana rodzina, na której gospodarstwie powstaje realizacja. Zawsze są to prywatne zbiory, osoby, które nie były nigdy upamiętnione na żadnych pomnikach ani tablicach - mówił w Dwójce Arkadiusz Andrejkow, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo graffiti mural Jakub Jamrozek SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka

Premier: zachęcamy samorządy do współpracy przy inwestycjach w ramach Polskiego Ładu

Bardzo dobra współpraca polskiego rządu z samorządem jest warunkiem rozwoju samorządów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie sobotniego briefingu poświęconego budowie mostu na Sanie w Sanoku (Podkarpackie). Jak zaznaczył - "nie ma rozwoju bez rozwoju infrastruktury".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Mateusz Morawiecki inwestycje inwestycji infrastrukturalne UE samorząd Polski Ład infrastruktura