Wystawa "Nowy początek. Modernizm w II RP" - o narzędziach nowoczesności XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 17:30
- Modernizm to jest jedno z najpopularniejszych w tej chwili haseł i tendencji w ogóle w sztuce i architekturze, którą ceni już nie tylko specjalistyczna publiczność, ale bardzo szerokie grupy odbiorców - mówił prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, które prezentuje wystawę "Nowy początek. Modernizm w II RP". 
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w KrakowieFoto: Shutterstock/Longfin Media

500 obiektów – dzieła sztuki, wynalazki techniczne, architektura, projekty tkanin, mebli i przedmiotów codziennego użytku znajdziemy na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie.

"Wystawa przynosi nowy obraz pierwszej fali modernizmu w Polsce w okresie międzywojennym. Modernizm tym razem nie oznacza stylowego schematu, prób naśladowania sztuki zachodniej, ani tego co wyłącznie nowe, ani nawet ograniczenia się do sztuki samej. Pokazujemy modernizm jako wielostronną reakcję na modernizacyjne procesy, które przynosiły, jak oceniano, technologiczny postęp i społeczny rozwój, ale zarazem fizyczną i duchową degradację" - to fragment opisu wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP", którą od 27 lipca będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi od ubiegłego roku cykl wystaw "4 x nowoczesność. Polskie Style Narodowe 1890-1918", na których przygląda się nowoczesności. - W ubiegłym roku pokazywaliśmy początek XX wieku z perspektywy stylów narodowych - opowiadał prof. Andrzej Szczerski. - W tym roku patrzymy na modernizm w czasie międzywojennym.

Czytaj także:


Posłuchaj
14:02 Wybieram Dwójkę modernizm 27 lipiec 2022 16_32_03.mp3 Prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie o wystawie "Nowy początek. Modernizm w II RP" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Służące w mieszczańskich domach miały być całkowicie niewidoczne"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 10:41
- Nie znamy ich życiorysów. Nie znamy ich twarzy, imion i nazwisk. Często były nazywane po prostu Marysiami albo Kasiami, niezależnie od tego, jakie imię nosiły w rzeczywistości. Poruszały się oddzielnymi ciągami schodów. W poradnikach dla służących bardzo często też pisano, że powinny milczeć, nie powinny wydawać opinii na jakiekolwiek tematy - mówiła w Dwójce Zofia Rojek, kuratorka wystawy "Niewidoczne. Historie warszawskich służących".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Szczerski: Jacek Malczewski był głęboko zakorzeniony w romantyzmie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 17:30
- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń