Avant Art Festival. "To świat, gdzie mainstream i pieniądze nie są najistotniejsze"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 17:57
Niebawem rusza kolejna edycja Avant Art Festival. To wydarzenie, w którym biorą udział przedstawiciele kultury niezależnej z całego świata. Festiwal ma już swoją markę w Europie. O tym, czym jest ta impreza oraz czy na jej przebieg wpłynie powódź, opowiedział nam Kostas Georgakopulos - dyrektor artystyczny.
Organizowany od 2008 roku, festiwal idzie na przekór trendom i prezentuje muzykę, sztukę oraz filmy, które niekoniecznie odnajdziemy w programach najpopularniejszych festiwali.
Organizowany od 2008 roku, festiwal idzie na przekór trendom i prezentuje muzykę, sztukę oraz filmy, które niekoniecznie odnajdziemy w programach najpopularniejszych festiwali. Foto: Shutterstock/alexkoral

Jak możemy przeczytać na stronie wydarzenia: Avant Art Festival od 17 lat współtworzy polską scenę kultury niezależnej, corocznie zapraszając nie-mainstreamowych artystów sceny awangardowej i eksperymentalnej z całego świata. Celem festiwalu jest prezentacja najnowszych trendów w sztuce współczesnej, promocja polskich artystów oraz integracja artystów z całego świata. Avant Art jako fundacja i festiwal (...) nawiązuje kontakty i współpracę z wydawcami, organizatorami i organizacjami z całego świata, kreując i biorąc udział w wielu projektach zagranicznych (...).

Posłuchaj
14:56 _PR2 (mp3) 2024_09_16-16-31-42.mp3 Kostas Georgakopulos o Avant Art Festival (Wybieram Dwójkę)

Festiwal we Wrocławiu i powódź

Tegoroczna edycja imprezy odbywa się w wyjątkowych okolicznościach. Południowo-zachodnią Polskę dotknęła powódź, która zagraża także WrocławowiKostas Georgakopulos powiedział, że w tym kontekście ważne jest doświadczenie z czasów pandemii. Zapewnił również, że jeżeli nie zapadnie taka decyzja we władzach miasta i państwa, to wydarzenie nie zostanie odwołane. - Przeżyłem już sytuację covidową i udało nam się zrealizować edycję we Wrocławiu i Warszawie, gdzie zaprosiliśmy tylko polskich muzyków. Dla nas jako organizacji było ważne, że pomimo wielkich kłopotów udało się zrealizować festiwal w czasie pandemii - zdradził.

- Staram się patrzeć w ten sposób, że wszystko będzie dobrze. Mam porównanie z tym, co było w 1997 i w 2010 roku. Pamiętam doskonale te sytuacje i obserwujemy co się dzieje. Jesteśmy w kontakcie z miastem i wydaje się, że nie będzie bardzo źle - dodał.

Avant Art Festival

Dyrektor festiwalu powiedział, że w ciągu 17 lat impreza zdołała zbudować swoją markę m.in. dzięki działaniom podejmowanym przez organizatorów. - Mamy w Europie już wyrobioną  markę niedużego festiwalu, ale o bardzo fajnym programie, strategii i filozofii podejścia do muzyki i sztuki. Mamy przegląd filmowy, wystawy sztuki polskiej: malarzy, grafficiarzy czy grafików - zapowiedział.

Czytaj także:

Kostas Georgakopulos zaznaczył także, że Avant Art Festival tworzą ludzie o określonych cechach. - Zapraszamy artystów z całego świata. Mają dla nas bardzo ważną cechę – są ogromnej jakości wykonawczej i są szczerzy. Dla nich pewna sprawiedliwość społeczna jest istotna. To świat, dla którego mainstream i pieniądze nie są najbardziej istotne - stwierdził.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadziła: Monika Zając

Gość: Kostas Georgakopulos (dyrektor artystyczny festiwalu)

Data emisji: 16.09.2024

Godz. emisji: 16.30

dz/pg

Czytaj także

Laska obcego, czyli Krzysztof Wodiczka i sztuka, która daje głos

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 15:00
Do naszej kolekcji dołączyła pierwsza praca współczesnego artysty - "Laska tułacza / Alien Staff / Bâton d’étranger" Krzysztofa Wodiczki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Diana Lelonek i Centrum Żywych Rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 10:00
Porzucone przedmioty, wyrzucone niepotrzebne rzeczy, stają się naturalnym środowiskiem dla wielu żywych organizmów. Diana Lelonek, artystka wizualna powołała do życia i prowadziła przez kilka lat instytut badawczy Centrum Żywych Rzeczy.
rozwiń zwiń