Zofia Zembrzuska dyrektorem Filharmonii Narodowej. Co planuje?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2025 11:30
Ministra Wróblewska podjęła decyzję o powierzeniu funkcji dyrektora Filharmonii Narodowej Zofii Zembrzuskiej. Kadencja nowego dyrektora rozpocznie się 1 września 2025 roku. O swoich planach na kierowanie instytucją nowa dyrektor opowiedziała w radiowej Dwójce. 
Funkcję dyrektora Filharmonii Narodowej obejmie Zofia Zembrzuska. Jej kadencja rozpocznie się 1 września 2025 roku.
Funkcję dyrektora Filharmonii Narodowej obejmie Zofia Zembrzuska. Jej kadencja rozpocznie się 1 września 2025 roku.Foto: Piotr Podlewski/PR

Do konkursu na dyrektora Filharmonii Narodowej zgłosiło się troje kandydatów. Do drugiego etapu zakwalifikowały się dwie osoby: Wacław Turek i Zofia Zembrzuska. Większą liczbę głosów otrzymała Zofia Zembrzuska, nie była to jednak większość bezwzględna, wymagana do uzyskania rekomendacji komisji konkursowej.

>>> Posłuchaj rozmowy z Zofią Zembrzuską

Zofia Zembrzuska na czele Filharmonii Narodowej

Od września 2021 roku Zofia Zembrzuska pełni funkcję zastępczyni dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Z początkiem września rozpocznie kadencję na stanowisku dyrektorki Filharmonii Narodowej w Warszawie. O swoich planach opowiedziała w "Poranku Dwójki".

- Zacznę od głębszego poznania Filharmonii. Znam to miejsce od dziecka, jestem warszawianką i od zawsze chodziłam tam na koncerty. Od kilku lat jestem jednak głównie poza Warszawą, więc nie jestem już tak częstym bywalcem tej instytucji. Nie chciałabym zmieniać niczego, zanim nie poznam ludzi, procesów, struktury oraz kompetencji. Chciałabym wiedzieć, jak najlepiej je wszystkie wykorzystać - powiedziała w radiowej Dwójce Zofia Zembrzuska.

Czytaj także:

Co zmieni się w Filharmonii Narodowej? 

- Chciałabym położyć nacisk na kilka elementów. Jednym z nich jest stałe podnoszenie poziomu wykonawczego i artystycznego. Zależy mi także na pozyskiwaniu do współpracy dyrygentów na wczesnym etapie kariery, co zaowocuje w przyszłości prawdziwym zainteresowaniem współpracą z artystami. Chciałabym włączyć do repertuaru żelazne utwory symfoniczne, po to by orkiestra miała je w małym palcu. Dzięki czemu, przy zaproszeniach za granicę, będzie mogła zaprezentować się z jak najlepszej strony - podkreśliła w rozmowie. - Kolejnym aspektem jest uspołecznienie i przybliżenie Filharmonii odbiorcom. Zależy mi na pogłębieniu więzi z melomanami oraz otwarciu się i przyciągnięciu nowych - dodała. 

Zofia Zembrzuska:

  • Zofia Zembrzuska jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku kulturoznawstwo oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku zarządzanie projektami. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie (klasa skrzypiec).
  • Od 2012 roku była związana zawodowo z Instytutem Adama Mickiewicza - początkowo na stanowisku realizatora projektów, a od 2018 roku pełniąc funkcję menedżera programu Polska Music.
  • W 2021 roku objęła stanowisko kierownika Wydziału Projektów i Wydarzeń Artystycznych, w ramach którego realizowane były wszystkie projekty Instytutu. Od września 2021 roku była zastępcą dyrektora Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
  • Jej kadencja jako nowego dyrektora Filharmonii Narodowej rozpocznie się 1 września 2025 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Aleksandra Stec

Goście: Zofia Zembrzuska (dyrektor Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 6.05.2025 

Godz. emisji: 8.30

IAR/MKiDN/zch/k

Czytaj także

Filharmonia Narodowa w Warszawie obchodzi jubileusz 120-lecia

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 07:00
W audycji wysłuchaliśmy wyjątkowego koncertu z okazji 120-lecia Filharmonii Narodowej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Lisiecki: w mieście takim jak Warszawa zawsze można odkryć coś nowego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2022 13:36
- Zawsze cieszę się, gdy tu przyjeżdżam. Kocham Krakowskie Przedmieście, kocham spacery po Starówce, ale nie tylko. W takim dużym i ciekawym mieście jak Warszawa zawsze można znaleźć coś innego, zawsze jest jakiś kąt, którego się nie zna, czy ulica, którą można poznać - mówił w Dwójce pianista Jan Lisiecki, który był solistą piątkowego (18.11) koncertu inaugurującego IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
rozwiń zwiń