Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>
Łukasz Galusek jest architektem oraz doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie historii, dyrektorem programowym Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członkiem m.in. Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zajmuje się przede wszystkim dyplomacją, kulturą i sztuką Europy Środkowej. Jest współautorem publikacji (m.in. "Jože Plečnik – architekt i wizjoner") oraz wystaw (m.in. "Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy").
Czytaj też:
Śląsk soczewką Europy
Muzeum Śląskim kieruje od 1 lipca 2025 roku. Jak mówił, mimo tak krótkiego czasu, zdążył się już rozgościć w instytucji. - Po rozstrzygnięciu konkursu i powierzeniu mi tej misji, mentalnie miałem czas, żeby się przygotować. A teraz rozgościłem się w takim sensie, że jestem już z zespołem Muzeum Śląskiego, że pracujemy, rozmawiamy, ustalamy i pełną parą idziemy do przodu - podkreślił w rozmowie z Moniką Zając.
Przez lata badał Europę Środkową, kierując projektami Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Jednak dr Łukasz Galusek zaznacza, że przejście do Katowic nie jest dla niego dużym skokiem. - Śląsk jest przecież Europą w miniaturze, właśnie w tej wersji środkowoeuropejskiej - dodał. Nowy dyrektor Muzeum Śląskiego patrzy na region jak przez soczewkę, przez którą Śląsk zobaczymy nie tylko jako historyczną czy geograficzną krainę, ale jako część dynamicznej, wielogłosowej Europy. - Z tej zmiany perspektyw, z ich przenikania się, może powstać coś naprawdę ciekawego i nowego - zauważył.
Dobry czas dla śląskiej kultury
Objęcie dyrekcji Muzeum Śląskiego przypadło na czas, który - zdaniem Łukasza Galuska - trudno uznać za przypadkowy. O Śląsku mówi się w mediach, na festiwalach, w teatrach i salach wystawowych. - To dobry moment dla regionu i dla śląskości jako tematu, nie tylko emocjonalnie, ale też merytorycznie i instytucjonalnie - mówił nowy dyrektor. - Konstelacja jest wyjątkowo sprzyjająca. Śląsk, mówiąc z przymrużeniem oka, ma dziś świetny horoskop. To może być czas owocobrania - zbierania efektów działań zapoczątkowanych tu kilka lat temu - wyjaśnił.
W wizji Łukasza Galuska Śląsk nie jest peryferią, lecz centrum. - Śląsk od zawsze był otwarty. Jego siła brała się z ruchu - najpierw kolei, dziś autostrad; z idei, kultur - mówił. Dyrektor katowickiej instytucji przypomniał, że to właśnie tu wpływają do Polski dwie największe rzeki - Wisła i Odra, a przez Bramę Morawską przez wieki przedostawały się nurty cywilizacji: renesans, barok, śródziemnomorskie inspiracje. Dlatego nowe otwarcie Muzeum Śląskiego nie może być próbą zamykania regionu w jednej definicji. - To miejsce, które musi się otwierać (...). Będę starał się w ten sposób pociągnąć nasz zespół w Muzeum Śląskim, abyśmy to, co lokalne, umieszczali w szerokim, przynajmniej środkowoeuropejskim kontekście i w takim dialogu tworzyli naszą ofertę programową - mówił.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Monika Zając
Goście: dr Łukasz Galusek (dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 9.07.2025
Godzina emisji: 16.30