Marek Rybarczyk, dziennikarz BBC: Wielka Brytania jest w gigantycznym kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2025 17:32
- Wydaje mi się, że to jest bardzo głęboki upadek i wielki kryzys społeczny, jakiego Wielka Brytania nie miała właściwie od początku swojego istnienia, który datuje się formalnie na rok 1707 - mówił w Dwójce Marek Rybarczyk, autor książki "Wielka Brytania. Upadek wielkości".
Różnorodność narodowa Zjednoczonego Królestwa ma swój wyraz w symbolice flagi, która składa się z trzech części nałożonych na siebie
Różnorodność narodowa Zjednoczonego Królestwa ma swój wyraz w symbolice flagi, która składa się z trzech części nałożonych na siebieFoto: shutterstock/Angyalosi Beata

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

W swojej książce Marek Rybarczyk przygląda się kluczowym momentom historii Wielkiej Brytanii. Wskazuje mechanizmy, które nią rządziły i ich wpływ na angielski charakter narodowy, a także na teraźniejszość. Dokonuje szczerej, a miejscami kontrowersyjnej refleksji na temat współczesnej kondycji Zjednoczonego Królestwa.

"Wielka Brytania. Upadek wielkości"- jak najmniej przynudzania

- Nie jestem historykiem, ale próbuję nim być. Nawet nie tyle historykiem, co super historykiem, że będę zarozumiały, bo historycy przynudzają, a ja staram się jak najmniej to robić. Staram się wyszukiwać mechanizmy; to, czego historycy nam bardzo skąpią, bo wydaje im się, że każdy mechanizm to jest uproszczenie. Tak, całe życie jest uproszczeniem. Jak nie będziemy upraszczać, nie będziemy szukać odpowiedzi na pytanie "dlaczego?", to będziemy pisać tasiemcowe historie pełne dat i nazwisk, które nikogo nie zainteresują - wyznał Marek Rybarczyk.

Marek Rybarczy niepoprawny politycznie

Gość Dwójki starał się, by jego książka "Wielka Brytania. Upadek wielkości" była jak... dobry tort. - Nie da się tak ukroić tortu, by mieć tylko jedną jego warstwę. W każdym rozdziale mamy tu więc i anegdotę, i obrazek, i mechanizmy historyczne, wreszcie jakieś moje osobiste doświadczenia, którymi jednak staram się nie epatować - tłumaczył dziennikarz radia BBC, wieloletni korespondent polskich mediów w Londynie.

Sam Marek Rybarczyk przyznaje się do bycia niepoprawnym politycznie jako autor. - Przynajmniej w takim sensie, jak ja nie chciałbym, żeby traktowano polityczną poprawność.  Pojęta jako nakaz tego, żeby nie mówić o kimś, że jest kaleką, tylko że jest osobą niepełnosprawną, taka poprawność polityczna jest nakazem kultury i jest oczywista. Natomiast poprawność polityczna jako wszechogarniająca ideologia, która zakazuje nam myśleć i analizować, w moim pojęciu jest ekwiwalentem czegoś, co przeżywałem jako młody człowiek w komunizmie - przekonywał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Monika Zając

Gość: Marek Rybarczyk (dziennikarz, publicysta, autor książki "Wielka Brytania. Upadek wielkości")

Data emisji: 24.07.2025

Godz. emisji: 16.30

pg

Czytaj także

"Końce światów", czyli Europa według Ziemowita Szczerka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2025 17:55
Wędrówka po obrzeżach świata: od Gruzji, Armenii i Górskiego Karabachu, przez Bułgarię, Grecję, Serbię, Chorwację, Czechy i Słowację, po Ukrainę, a także obserwacja zmieniającego się świata - to temat najnowszej książki Ziemowita Szczerka "Końce światów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graeme Macrae Burnet: supermocą literatury jest aspekt psychologiczny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2025 12:49
- Literatura ma poważną konkurencję - wciąż powstają przecież filmy, seriale, nawet filmiki na TikToku! One posługują się obrazem, a zatem mają sporą przewagę w pokazywaniu kontekstu, okoliczności, otoczenia… ale jeśli chodzi o aspekt psychologiczny - nic nie zastąpi powieści - mówił w Dwójce szkocki pisarz Graeme Macrae Burnet.
rozwiń zwiń