"Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy". Wystawa w hołdzie dla przedwojennych studentek warszawskiej ASP

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 18:34
- Wystawa została przygotowana przez zespół kuratorek, które są również studentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Punktem wyjścia było dla nich archiwum ASP i znajdujące się tam dokumenty, które przetrwały wojnę - mówiła dr Marika Kuźmicz, opiekunka merytoryczna wystawy "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy".
Audio
  • Dr Marika Kuźmicz o wystawie "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy" na warszawskiej ASP (Wybieram Dwójkę)
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

Posłuchaj
08:34 Wybieram Dwójkę 18.06.2021kuźmicz.mp3 Dr Marika Kuźmicz o wystawie "Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy" na warszawskiej ASP (Wybieram Dwójkę) 
konserwacjashutterstock.png
Nauka, sztuka, pasja. Słów kilka o konserwacji i restauracji dzieł sztuki

Na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1918-1939 studiowało kilkaset studentek. Dzieliło je wiele – pochodzenie, status społeczny, poglądy, religia, nierzadko także temperament twórczy – wszystkie jednak łączyła chęć studiowania sztuki. Niektóre walczyły o swoją pozycję w jej świecie, inne stały się żonami swoich mężów, porzuciły karierę artystyczną lub zupełnie przepadły w wojennej zawierusze.

"Kocham w życiu trzy rzeczy: samochód, alkohol i marynarzy" to wystawa będąca częścią międzynarodowego projektu "Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online". W jego ramach badacze i badaczki z Polski, Chorwacji, Łotwy i Słowenii przeszukują archiwa lokalnych instytucji, wypatrując śladów zapomnianych artystek.

Niezwykłe biografie zapomnianych artystek

Tytuł wystawy na stołecznej ASP wziął się od Krystyny Dydyńskiej, jednej z przedwojennych absolwentek uczelni. - Była niezwykłą kobietą. Oprócz tego, że była artystką, brała też udział w rajdach samochodowych i w 1937 roku wzięła udział w letnim rajdzie samochodowym na trasie Warszawa-Gdynia-Warszawa. Gdy dojechała do mety, została zapytania przez dziennikarza, co ją skłoniło do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Odpowiedziała przewrotnie, że zrobiła to, ponieważ kocha w życiu właśnie te trzy rzeczy: swój samochód, alkohol i marynarzy - tłumaczyła dr Marika Kuźmicz.

Wystawę poświęconą studentkom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z czasów dwudziestolecia międzywojennego można oglądać do 15 września.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: dr Marika Kuźmicz (ASP w Warszawie, prezeska Fundacji Arton)

Data emisji: 18.06.2021

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Od tradycji po eksperyment. Światowe kostiumy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 10:00
- Chodziło o to, by się spotkać i zobaczyć, jak wygląda na całym świecie projektowanie kostiumu – opowiadał prof. Paweł Dobrzycki o wystawie "Kostium na przełomie wieków 1990-2015", którą można oglądać w budynku warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ołtarz mariacki w pełnej okazałości. Zakończono renowację dzieła Wita Stwosza

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 07:55
Wypiękniały i w ożywionych kolorach - ołtarz Wita Stwosza w krakowskiej bazylice Mariackiej można już podziwiać w pełnej okazałości. Po ponad sześciu latach zakończyła się renowacja jednego z najwybitniejszych, późnogotyckich, europejskich dzieł sztuki rzeźbiarskiej. - To zasługa ciężkiej pracy ludzkich rąk - podkreśla proboszcz ksiądz Dariusz Raś.
rozwiń zwiń