Ludowy adwent: przędzenie i "szkubaczki"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 15:00
O adwencie oraz obyczajach okresu jesienno-zimowego w Beskidzie Śląskim opowiadała Zuzanna Kawulok, córka słynnego dudziarza Jana z Istebnej.
Audio
  • Ludowy Adwent: przędzenie i "szkubaczki" (Źródła/Dwójka)
Ręczny proces przędzenia z użyciem kołowrotka. Typowe zajęcie nie tylko beskidzkiej wsi w okresie jesienno-zimowym
Ręczny proces przędzenia z użyciem kołowrotka. Typowe zajęcie nie tylko beskidzkiej wsi w okresie jesienno-zimowymFoto: Steve Evans z Bangalore, India, lic. CC

- Gdy już wszystko było posprzątane na polach, a drewno było narąbane na całą zimę, zaczynało się przędzenie, a potem "szkubaczki" - mówiła w archiwalnym nagraniu. - Kobiety spotykały się w domu jednej sąsiadek, a przy pracy gawędziły i śpiewały pieśni. Towarzyszyły im często dzieci, które oświetlały pomieszczenie rozpalonymi kawałkami drewna - dodała.

Skubaniu pierza towarzyszyły nie tylko pieśni, lecz także... tańce, które były swego rodzaju nagrodą za wykonaną pracę. - Pierwszy taniec to był "wywodzony". Pachołkowie tańczyli po kolei ze wszystkimi babami, starymi i młodymi tak, żeby każdy był "wytańczony" - podkreślony. Oczywiście, gdy zaczynał się adwent, kończyły się tańce. Od tej pory "szkubaczki" były "ślepe", czyli bez muzyki.

Z kolei Władysława Świątek, nieżyjąca już gawędziarka z Lubelszczyzny, opowiedziała o domowej roboty ozdobach choinkowych swojego regionu.

***

Prowadzenie: Anna Szewczuk
Goście:
Zuzanna Kawulok (muzykantka z Beskidu Śląskiego), Władysława Świątek (gawędziarka z Lubelszczyzny)
Data emisji: 19.12.2014
Godzina emisji:
12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mm/jp

Czytaj także

Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:15
W liliowej Umbrii czy w tęczowej Granadzie, za kołem polarnym czy w indiańskiej chacie, w słonecznej Prowansji czy w krakowskim śniegu, wystrugana czy ulepiona, szopka bożonarodzeniowa wywodzi się z groty niedaleko wioski Greccio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Boże Narodzenie pierwszych chrześcijan

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:00
Dla pierwszych chrześcijan liczył się tylko fakt, że Bóg stał się człowiekiem. Nie przywiązywali oni większej wagi ani do miejsca, ani do daty Jego przyjścia na świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chodź Heródku za Twe zbytki, chodź do piekła, boś Ty brzydki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2014 18:00
O "Herodach" w regionie biłgorajskim opowiadała dla Polskiego Radia Anna Malec, słynna pieśniarka i gawędziarka z Jędrzejówki.
rozwiń zwiń