Jak krowy słuchały pieśni z Lubelszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:06
– Nieraz pasło się krowy albo szło się doić do obory i się śpiewało – mówiła Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, roztoczańska śpiewaczka ludowa.
Audio
  • Spotkanie z Janiną Chmiel z Wólki Ratajskiej, roztoczańską śpiewaczką ludową (Źródła/Dwójka)
Z powodu natłoku zajęć Janina Chmiel mogła niekiedy ćwiczyć tylko podczas prac gospodarskich, za publiczność mając zwierzęta hodowlane (zdj. ilustracyjne)
Z powodu natłoku zajęć Janina Chmiel mogła niekiedy ćwiczyć tylko podczas prac gospodarskich, za publiczność mając zwierzęta hodowlane (zdj. ilustracyjne)Foto: Jan Kretschmer/flickr/cc

Nagroda Muzyka Źródeł 2014
Chmiel Kubiak 663.jpg
Janina Chmiel i Tadeusz Kubiak

Artystka pochodzi z muzykalnej rodziny. – Mój tatuś założył orkiestrę dętą, w której grali bracia i stryjek. Stworzyli dużą grupę, dziesięciu ich było – wspominała. Jeden z braci Janiny Chmiel miał wykształcenie muzyczne i grał w Filharmonii Lubelskiej. – Niestety bracia nie żyją, nie ma już orkiestry w Wólce Ratajskiej. Zostałam sama z muzyków – dodała.

W Dwójce śpiewaczka opowiadała o swoich muzycznych początkach i sukcesach, o pieśniach sierocych, weselnych i balladach. Zdradziła też, co jest lepsze od telewizji i komputerów oraz dlaczego w ciągu 70 lat życia "wszędzie jej było za dużo".

***

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Janina Chmiel (śpiewaczka ludowa, laureatka nagrody Muzyka Źródeł w 2014 r.)

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 12.20

Materiał został wyemitowny w magazynie "Źródła".

mc/bch

Czytaj także

Sounds Like Poland, czyli polski folk na pokaz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 15:39
– Już po raz trzeci zaprezentujemy polskich artystów m.in. dyrektorom festiwali world music z całego świata – mówiła Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna Skrzyżowania Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Koniakowie hekluje się od pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 14:00
- U nas nie robi się koronek, tylko "hekluje się różiczki" - wyjaśniła Zuzanna Ptak, koronczarka z Koniakowa, tegoroczna laureatka Nagrody im. Oskara Kolberga.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzyżowanie Kultur: miłość, taniec i przyprawy

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2015 10:25
– To mnóstwo rozmaitych historii, cała gama opowieści – mówiła o swojej nowej płycie Noura Mint Seymali z Mauretanii, której występ zakończy festiwal Skrzyżowanie Kultur.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 15:00
O plonach Roku Kolberga (2014) rozmawialiśmy z Januszem Prusinowskim, zasłużonym promotorem i interpretatorem muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń