X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płodność i magia w najstarszych pieśniach Europy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 18:02
- Na różnych polach działalności człowieka widać zabieganie o zachowanie i przedłużenie życia. Kult płodności jest najsilniejszym, po kulcie stworzenia świata - o przewodnim temacie lubelskiego festiwalu mówi Jan Bernad.
Audio
  • Jan Bernad o gwiazdach festiwalu Najstarsze Pieśni Europy (Źródła/Dwójka)
- W Kazachstanie wierzono, że dźwięk może zapewnić związek stadu, muzyka wzywano, by chronić zwierzęta - mówi Jan Bernad
- W Kazachstanie wierzono, że dźwięk może zapewnić związek stadu, muzyka wzywano, by chronić zwierzęta - mówi Jan BernadFoto: www.david baxendale.com/flickr.com/CC BY-ND 2.0

Czynności codzienne, kontakt z naturą, gry i zabawy, taniec, a w końcu relacje między ludźmi - na wszystkich płaszczyznach działalności człowieka kult płodności jest widoczny. - Uznaliśmy, że to ważny i interesujący poznawczo temat, że uczyniliśmy go tematem przewodnim XVI edycji festiwalu Najstarsze Pieśni Europy - wyjaśnił Jan Bernad, dyrektor artystyczno-programowy lubelskiego Ośrodka Rozdroża.

Czytaj także >>>
Janusz Prusinowski pap_20110703_1HG 1200.jpg
Prusinowski: zaczęliśmy cenić nowych Kolbergów

Poprzez twórczość śpiewaka Syryma Muhametżanowa poznamy kulturę kazachskich pasterzy i pieśni towarzyszące szamańskim obrzędom, a portugalski zespół ze wsi Monsanto wystąpi z towarzyszeniem instrumentów z VII wieku. - Pokazuje to, jak głęboko w górach Portugalii zachowała się archaika, jeśli chodzi o tradycję śpiewu - dodał gość Dwójki.

Jan Bernad opowiedział także o zespołach reprezentujących Bułgarię i Polskę oraz wydarzeniach towarzyszących festiwalowi Najstarsze Pieśni Europy.

***

Przygotował: Piotr Kędziorek

Gość: Jan Bernad (Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża")

Data emisji: 2.10.2015

Godzina emisji: 12.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

asz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maloya. Zakazane dźwięki z Reunion

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 15:05
- To była muzyka niewolników, a im odmawiano prawa do twórczości - opowiadał w Dwójce Danyel Waro, jeden z kontynuatorów muzycznej tradycji Reunion.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak krowy słuchały pieśni z Lubelszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2015 15:06
– Nieraz pasło się krowy albo szło się doić do obory i się śpiewało – mówiła Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej, roztoczańska śpiewaczka ludowa.
rozwiń zwiń