Adam Strug: muzyka tradycyjna się nie starzeje

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 13:58
- Gdy obcuje z muzykami estradowymi to często mam wrażenie, że oni są wypaleni muzycznie, bo ile można grać ten sam koncert. Ja mogę śpiewać daną pieśń tysięczny raz i to w ogóle nie nuży - mówił Adam Strug w audycji "Źródła".
Audio
  • Adam Strug o muzyce tradycyjnej (Źródła/Dwójka)
Adam Strug w Studiu PR im. Wł. Szpilmana
Adam Strug w Studiu PR im. Wł. SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Zdaniem śpiewaka przewaga muzyki tradycyjnej nad twórczością rozrywkową wynika z treści, które niosą stare pieśni. - To historia, która od wieków się nie zmienia, dotyka spraw wschodów i zachodów słońca, tematu życia i śmierci, ale właśnie dlatego jest ważna, bo jest syntezą naszych egzystencjalnych doświadczeń - wyjaśniał.

Adam Strug tłumaczył w audycji, dlaczego jest przeciwny przetwarzaniu muzyki ludowej i łączeniu jej z nowoczesnymi gatunkami. Opowiadał też o problemie odklejenia się od tradycji i o swoich doświadczeniach śpiewania na pogrzebach.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadząca: Maria Baliszewska

Goście: Adam Strug (śpiewak)

Data emisji: 2.02.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/mm

Czytaj także

Kwadrofonik: Adam Strug nazywa nas kosmitami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 08:00
Kolejny wspólny projekt słynnego śpiewaka i fortepianowo-perkusyjnego kwartetu poświęcony jest pieśniom kurpiowskim. Na EtnoKrakowie, 10 lipca, artyści wystąpią razem, ale zagrają... oddzielnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Strug: życie piosenki zależy od jej prawdziwości

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 15:05
– Niektóre utwory, choć wydają się proste, od razu stają się standardami. Inne gigantyczne produkcje odchodzą w niebyt po jednym sezonie – przyznaje muzyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Strug: w grudniu zwykle chodziłem niewyspany

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 14:13
– Moje osobiste doświadczenie adwentu to poranne roraty, praktykowane zgodnie z ortodoksyjnym katolicyzmem – mówił Adam Strug, śpiewak, poeta i etnomuzykolog.
rozwiń zwiń