Kwadrofonik: Adam Strug nazywa nas kosmitami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 08:00
Kolejny wspólny projekt słynnego śpiewaka i fortepianowo-perkusyjnego kwartetu poświęcony jest pieśniom kurpiowskim. Na EtnoKrakowie, 10 lipca, artyści wystąpią razem, ale zagrają... oddzielnie.
Audio
  • Rozmowa z muzykami zespołu Kwadrofonik, który z Adamem Strugiem wystąpi na EtnoKrakowie (Poranek Dwójki)
Kwadrofonik i Andrzej Strug w studiu im. W. Lutosławskiego
Kwadrofonik i Andrzej Strug w studiu im. W. LutosławskiegoFoto: Polskie Radio

Wspólne dzieło zespołu Kwadrofonik i Adama Struga – "Requiem Ludowe" – jest jednym z najważniejszych fonograficznych wydarzeń tego roku. Podczas krakowskiego festiwalu artyści mają przedstawić zupełnie nowy materiał. Na koncert Adama Struga i grupy Kwadrofonik złożą się wykonywane a capella liryczne pieśni kurpiowskie i instrumentalne komentarze do tychże.

>>>Zapraszamy na radiową i internetową transmisję koncertu grupy Kwadrofonik wraz z Adamem Strugiem na festiwalu EtnoKraków<<<

- Reprezentujemy dwa różne światy i wciąż szukamy wspólnego mianownika. Adam zna i wykonuje te melodie od wielu lat, a my bierzemy z nich czasem kilka dźwięków i gramy w zupełnie nowym rytmie czy harmonii, tworząc w zasadzie nową kompozycję, Podstawą naszej współpracy jest wielki wzajemny szacunek - podkreślał perkusista Miłosz Pękala.

Zdradził też, że granie muzyki tradycyjnej wiąże się dla zespołu Kwadrofonik z o wiele większą odpowiedzialnością niż wykonywanie współczesnych partytur.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Goście: Emilia Sitarz, Miłosz Pękala (Kwadrofonik)

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 6.00

mm/bch

Czytaj także

"Requiem ludowe" na płycie. Zobacz wideo z koncertu w Poznaniu!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 09:00
– Ten projekt jest eksperymentem, który dzieje się między muzykami – mówił krytyk muzyczny Tomasz Janas o "Requiem ludowym". Nagranie wideo koncertu dostępne poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co nas czeka na festiwalu EtnoKraków? Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 19:00
Kuba Borysiak przedstawia subiektywny przegląd artystów, którzy występują na współorganizowanym przez Dwójkę największym święcie muzyki etnicznej w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń