X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pasterz Myślęta z Rudaw i inne strzygi

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 13:00
- Wampirem mógł zostać każdy. Największe prawdopodobieństwo spotykało siódme dziecko w rodzinie - opowiadał o zjawach z górskiego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej gość Dwójki Bartłomiej Grzegorz Sala.
Audio
  • O upiorach i wąpierzach opowiada Bartłomiej Grzegorz Sala (Źródła/Dwójka)
Fragment ilustracji Ivana Bilibina Baba Yaga
Fragment ilustracji Ivana Bilibina "Baba Yaga" Foto: Ivan Yakovlevich Bilibin/ Wikimedia Commons

W "Źródłach" rozmawialiśmy o najgłośniejszych przypadkach wampiryzmu według dawnych kronik. Powodem do spotkania była najnowsza książka Bartłomieja Grzegorza Sali "W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów", która opisuje genezę pojawienia się przodków Nosferatu.

- Najstarszy, wyrazisty wampir, na którego możemy natrafić w naszym kręgu kulturowym, to pochodzący z XIV wieku Pasterz Myślęta z Rudaw. Postać przerażająca, bo wymieniająca imiona swoich przyszłych ofiar, które umierały później dość szybko. Bardzo trudny do zabicia, wbicie kołka w serce nic nie dawało. Pomogło dopiero spalenie ciała - mówił gość Dwójki.

Czy wśród zjaw i upiorów panuje równouprawnienie? W jakiej "wampirycznej sprawie" w XVIII wieku musiały interweniować austriackie władze? W audycji także - o karpackich zbójnikach. 

***

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Bartłomiej Grzegorz Sala (pisarz)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 12.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła"

ob/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psałterz floriański. Rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 21:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o manuskrypcie, który został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim.
rozwiń zwiń