Sterowanie folklorem. Ludowość w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 18:51
- Po wojnie władze wykorzystywały folklor do unifikacji społeczeństwa, przesłaniano nim różnice społeczne - mówiła w Dwójce Joanna Kordjak, kuratorka wystawy "Polska - kraj folkloru?" w warszawskiej Zachęcie.
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Polska - kraj folkloru?" (Źródła/Dwójka)
Otwarcie pawilonu Cepelii w Warszawie w 1966 roku
Otwarcie pawilonu Cepelii w Warszawie w 1966 rokuFoto: PAP/Dionizy Gładysz

Wystawa, którą można oglądać do 15 stycznia 2017 roku odpowiada na pytania, czym była ludowość i sztuka ludowa w pierwszych latach powojennych w Polsce oraz pierwszych dekadach PRL. Pewną cezurą jest tu odwilż polityczna w roku 1956. Goszczący w audycji "Źródła" muzykolog Antoni Beksiak zauważał, że do tego momentu wszyscy komponowali w oparciu o muzykę ludową, potem tego zaprzestali. Władze PRL zgodnie z sentencją Bolesława Bieruta, iż "wszystko co w sztuce wielkie, bierze się ze sztuki ludowej", przez kilka lat po wojnie traktowały folklor instrumentalnie i zdołały obrzydzić twórcom ten obszar kultury. - Powrót nastąpił dopiero w latach 70., gdy pojawił się "Krzesany" Kilara czy III Symfonia Góreckiego - zauważał Beksiak. - Była to reakcja na panujący wówczas modernizm.

W audycji mówiliśmy o zniekształcaniu sztuki ludowej na użytek miejskiego odbiorcy, ale też o postawach artystów ludowych, którzy w kontaktach z publicznością z miast próbowali upiększać swoją muzykę.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Antoni Beksiak (muzykolog) Joanna Kordiak (kuratorka)

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/pg

Zobacz więcej na temat: folklor Piotr Kędziorek
Czytaj także

To były wesela! Obrzędy, taniec, śmiech i łzy

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 15:50
Dawne wiejskie wesela były rzadkim momentem, gdy ludzie odrywali się od pracy i rutyny. - To był najważniejszy moment w życiu, a przeżywała go zwłaszcza panna młoda - mówi Remek Hanaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa czyta Wiecha i tańczy foxtrota

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 16:10
- Tematy miejskie budzą duże zainteresowanie wśród mieszkańców stolicy, nawet tych flancowanych, czyli przyjezdnych - mówiła w Dwójce Joanna Remiszewska współorganizatorka wydarzenia "Anawawa. Folklor warszawski dawniej i dziś".
rozwiń zwiń