"Kocham to miasto za skromność". Wędrówki po wielokulturowym Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 17:59
- Lublin ma jeszcze wiele do odkrycia zarówna dla mieszkańców, jak i dla osób przyjezdnych - podkreślał Bartłomiej Wąsik, jeden z gości lubelskiej odsłony audycji "Dwójka na miejscu".
Audio
  • "Kocham to miasto za skromność". Wędrówki po wielokulturowym Lublinie (Dwójka na miejscu)
Lublin
LublinFoto: Nadiia_foto/Shutterstock.com

1200x660-80-DWOJKA.jpg
80-lecie Dwójki. Zobacz stronę specjalną

Znany słuchaczom Dwójki muzyk w Lublinie spędził 18 lat swojego życia. - Kocham Lublin za skromność - przyznał artysta. - Za to, że pomimo tych wszystkich wydarzeń historycznych ważnych nie tylko dla Lubelszczyzny, ale i czasem dla całej Europy, miasto to pozostało miastem skromnym.

Bartłomiej Wąsik opowiadał m.in. o swoim projekcie "Kocham, Lublin, szanuję", który przygotował na obchodzone w tym roku 700-lecie miasta, czy o swoich ulubionych lubelskich miejscach.

W audycji przedstawiliśmy Lublin z wielu różnych stron. Ponieważ miasto to bywa nazywane polską stolicą folku, nie zabrakło rozmów na temat muzyki folkowej. Wysłuchaliśmy także wielu utworów w wykonaniu lubelskich artystów.

Była też mowa o atrakcjach przygotowanych przez Warsztaty Kultury na zbliżający się Jarmark Jagielloński, o lubelskich trolejbusach i podziemiach, o kryminałach, których akcja toczy się właśnie w Lublinie. Rozmawialiśmy ponadto o poetach związanych z tym miastem (Józef Czechowicz, Julia Hartwig), o teatralnej scenie alternatywnej, o lubelskiej architekturze modernistycznej.

Na Lublin spoglądaliśmy także jako na palimpsest, kryjący wiele - także tych bardzo dramatycznych, związanych z II wojną światową - historii.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Piotr Kędziorek i Bartosz Panek

Goście: Bartłomiej Wąsik (pianista i lider zespołu Kwadrofonik), Rafał Tarnawski (Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie), Agnieszka Matecka, Marcin Skrzypek, Bohdan Bracha (artyści Orkiestry św. Mikołaja), Tomasz Pietrasiewicz (członek teatru Grupa Chwilowa, dyrektor Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"), Janusz Opryński (dyrektor Centrum Kultury), Monika Krzykała, Maria Kowalczyk, (przewodniczki miejskie), Joanna Zętar (animator kultury), Marcin Wroński (pisarz), Aleksandra Wasak (Agora Modernizmu), Marcin Semeniuk (projekt Modernizm w Lublinie), Monika Tarajko (Brama Grodzka), Teresa Klimowicz (Studnia Pamięci), Paulina Skipirzepa (Warsztat Kultury), Magdalena Krasuska (Dom Słów), Grzegorz Jędrek (Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"), dr Andrij Saweneć (KUL), Roman Zadorożny, Michał Karapuda (dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin), Anna Stocka (Muzeum Wsi Lubelskiej), Przemysław i Bartłomiej Matyjaszczykowie (muzycy Kapeli spod Lublina)

Data emisji: 5.08.2017

Godzina emisji: 15.00

jp/kd

Czytaj także

Lublin świętuje 700-lecie istnienia

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 15:00
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o wydarzeniach związanych z jubieluszem Koziego Grodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin. Kulturalna brama na prawdziwy Wschód

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 08:30
– Sąsiedztwo ze Wschodem bardzo nas inspiruje, ale też zobowiązuje, by pokazać go z nieco innej strony – mówiła Agnieszka Wojciechowska, dyrektor programowa festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Volta" Machulskiego. Komedia, kobiety, korona i dodatki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 19:45
– Kiedy robię komedię, nie chcę powtarzać środków narracyjnych z moich poprzednich filmów. Dlatego zawsze coś dodaję – mówił Juliusz Machulski, twórca "Volty", która weszła właśnie na ekrany kin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin podąża tropem Izaaka Singera

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 09:00
W "Poranku Dwójki" zapowiedzieliśmy rozpoczynający się 25 lipca festiwal "Śladami Singera" w Lublinie, osnuty wokół opowiadań żydowskiego pisarza, na którym spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech.
rozwiń zwiń