X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Strug: pierwszeństwo mieć będzie muzyka polska

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 15:33
Audycja była swego rodzaju przeglądem zagadnień, które Adam Strug, śpiewak i kompozytor, zamierza poruszać w kolejnych odsłonach czwartkowych "Źródeł", których od dzisiaj będzie współgospodarzem.
Audio
  • Adam Strug i Piotr Dorosz w nowej odsłonie Źródeł (Dwójka/Źródła)
Adam Strug i Piotr Dorosz w studiu PR
Adam Strug i Piotr Dorosz w studiu PRFoto: Grzegorz Śledź

W czwartkowe popołudnia będziemy słuchać przede wszystkim tradycyjnej muzyki polskiej. Nie zabraknie również świeckiej i religijnej muzyki narodów zamieszkujących ziemie pierwszej Rzeczpospolitej. Niezależnie od naszych fascynacji pierwszeństwo mieć będzie muzyka polska. - Nie jest to przejaw żadnego nacjonalizmu, to po prostu przejaw miłości! - powiedział  w "Źródłach" Adam Strug.

W audycji posłuchaliśmy:

  • muzyki polskiej: utwory Kapeli Sowów z Piątkowej,
  • muzyki greckiej: utwory Kostasa Mountakisa,
  • muzyki arabskiej: muzyka Yemeni Tarish.

Jednym z przedmiotów naszych rozważań w audycji będzie również muzyka arabska. Dlaczego? Bo tak najprawdopodobniej śpiewał nasz praojciec Adam. To zmaterializowana liryka. Różnica między muzyką czarnoskórych Afrykańczyków, a muzyką arabską wyraża się w tym, że w muzyce afrykańskiej konstytutywny jest rytm, w muzyce arabskiej zaś to linia melodyczna spełnia funkcje rytmiczne. - Do muzyki arabskiej wracać będziemy wielokrotnie. Moim zdaniem to najwspanialsza wokalistyka współczesnego świata. Poza kulturami endemicznymi sięgać będziemy po muzyczne odloty z rożnych części świata - opowiadał o założeniach audycji Adam Strug.

***

W drugiej części zaprezentowaliśmy materiał Piotra Dorosza o orkiestrach dętych na Roztoczu - wywiady z Józefem Czerwiem i Janem Białogłowskim.

- To nie lekka robota, ale człowiek daje z siebie wszystko. Gram na wszystkich dętych instrumentach, które się u nas stosuje - mówił Józef Czerw. - Zacząłem robotę na weselach od dziewiątego roku życia. Po całym dniu grania na weselu, rano budzę się, przychodzi mama i mówi: O Jezu, jakie ty masz wargi, co to z ciebie będzie? - wspominał swoje pierwsze grania Józef Czerw - Ale jakoś przeżyłem, mam prawie osiemdziesiąt lat.

Pojawiła się także w audycji rozmowa z Filipem Majerowskim. W przerywnikach między rozmowami posłuchaliśmy muzyki roztoczańskich orkiestr dętych. 

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzili: Adam Strug i Piotr Dorosz

Gość: Józef Czerw, Jan Białogłowski i Filip Majerowski (muzycy ludowi)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 15.15


gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna

Czytaj także

Adam Strug popularyzator tradycyjnych pieśni polskich

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 09:30
Śpiewak, instrumentalista, poeta, kompozytor, scenarzysta i etnomuzykolog, zafascynowany tradycyjnymi pieśniami polskimi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kajocy z radomskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 15:21
Dzisiejszą audycję poświęciliśmy muzycznym twórcom ludowym Radomszczyzny - słuchaliśmy płyty "Kajocy" wydawnictwa Muzyka Odnaleziona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wesele" zespołu Tęgie Chłopy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 11:00
"Wesela się zmieniają - stare obrzędy odchodzą, zastępują je nowe zwyczaje. Ale choć nad głowami nie latają już scyzoryki i nie idą w ruch sztachety, nie rozplata się i nie obcina warkocza Młodej, to nie można wyobrazić sobie wesela bez muzyki!" - tak pisał zespół o płycie zainspirowanej muzyką weselną regionu kieleckiego.
rozwiń zwiń