REKLAMA

Kolędy prawosławne i pieśni kolędnicze

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 08:35
W audycji posłuchaliśmy kolęd z nowej płyty "Dikandy" i porozmawialiśmy o ich orientalnym charakterze z Anną Witczak.
Audio
Ukraińskie dzieci śpiewają kolędy, niosąc bukiety ze zboża 6 stycznia we Lwowie. Ukraińcy świętują prawosławne Boże Narodzenie zgodnie z juliańskim kalendarzem.
Ukraińskie dzieci śpiewają kolędy, niosąc bukiety ze zboża 6 stycznia we Lwowie. Ukraińcy świętują prawosławne Boże Narodzenie zgodnie z juliańskim kalendarzem.Foto: PAP/YURIY DYACHYSHYN

Również w audycji o kolędach życzących opowiadał prof. Jerzy Bartmiński. Czym są pieśni dunajowe, nie brzmiące jak kolędy, śpiewane w czasie świąt?

 - Pieśni kolędnicze tradycyjnie wykonywane przy chodzeniu po kolędzie to prawdziwe cudo. To bardzo stara, prasłowiańska tradycja bardzo dobrze zachowana na Ukrainie, Bułgarii i na Słowacji. Są to pieśni z refrenem dunaj, co znaczy "wielka rzeka" - tłumaczył prof. Bartmiński. - Te pieśni wykonują wyłącznie mężczyźni. Były one częścią zalotów. Dziewczęta były chwalone przez chłopców za życzliwość i urodę. To piękne pieśni z całą bogatą symboliką.

O nowej płycie (w przygotowaniu) mówił Jarosław Bester. Wspomnieliśmy też  zmarłego skrzypka i lutnika, Andrzeja Stasika.  

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadziła: Maria Baliszewska

Gość: Anna Witczak, prof. Jerzy  Bartmiński, Jarosław Bester.

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 15.15


gs

Czytaj także

Cześć tobie, mistrzu!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 16:00
"Niech pieśń twa płonie, niech budzi serca po wieczysty czas, któż dziś twą lutnie pochwyci w dłonie, kto twoim laurem otoczy skronie i z twoją pieśnią stanie wśród nas?"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest polskie dziedzictwo kulturowe za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2020 06:50
W audycji "Z muzyką po kresach" gościliśmy Dorotę Janiszewską-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa za Granicą "Polonika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bożonarodzeniowe tradycje bizantyjskie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 09:32
Kościoły wschodnie katolickie i prawosławne obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, ale według kalendarza juliańskiego. Różnica między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim (powszechnie dziś używanym) wynosi 13 dni, dlatego w Kościele wschodnim Boże Narodzenie - według kalendarza gregoriańskiego - obchodzi się 7 stycznia.
rozwiń zwiń