X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Włocławski Nikifor - Stanisław Zagajewski

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 12:00
W "Źródłach" porozmawialiśmy z Krystyną Kotulą o galerii Stanisława Zagajewskiego w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Audio
  • O stałej wystawie Stanisława Zagajewskiego we Włocławku (dwójka/Źródła)
Wystawa prac Stanisława Zagajewskiego we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (ŹródłaDwójka)
Wystawa prac Stanisława Zagajewskiego we włocławskim Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej (Źródła/Dwójka)Foto: Hanna Szczęśniak/PR2

Stanisław Zagajewski był rzeźbiarzem samoukiem, artystą zaliczanym do nurtu Art Brut. W wieku dwóch lat został porzucony przez matkę pod kościołem i przygarnięty przez siostry zakonne, które zaopiekowały się dzieckiem dając mu nową metrykę urodzenia. Lepił w glinie od najwcześniejszych lat, po czterdziestym piątym roku poszedł do szkoły budowlanej w Warszawie jednak nie ukończył jej. Pracował jako sztukator przy odbudowie Warszawy na warszawskiej Starówce, pracował przy budowie MDM-u w Warszawie i Trasie W-Z, był krawcem i introligatorem. Dzięki staraniom profesora Aleksandra Jackowskiego - etnologa i antropologa kultury, otrzymał we Włocławku miejsce na pracownię, gdzie do końca swojego życia pracował i tworzył.

- Często artystów z jego kręgu określa się jako bardzo szczerych i nie zastanawiających się nad tym, co robią. Zagajewski nie był taki, dokładnie wiedział czego chce. Twórca ten od 1963 roku związany był z Włocławkiem, dokąd przyciągnęły go okoliczne zasoby gliny. - W Warszawie miał problem z nią ciągle problem - opowiadała Krystyna Kotula. - Lepił więc figury gliniane, zanosił je do Instytutu Sztuki, prosił, żeby ktoś mu je sfotografował, po czym je rozklejał, żeby mieć materiał na kolejną figurę. Tymczasem we Włocławku nigdy mu nie brakowało surowca, bo jest go dużo w okolicy - wyjaśniała.

Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Etnograficznego w Warszawie i w Toruniu oraz Collection de L'art Brut w Lozannie. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest właścicielem ponad 120 sztuk najlepszych jego prac, również ołtarzy - największych z jego prac. 

- Porównywał się do włoskiego twórcy, znał jego życiorys na wylot i wielokrotnie przystępował do rzeźbienia Piety - mówiła o twórczości jednego z najbardziej znanych polskich artystów z kręgu art brut Krystyna Kotula.

Ponadto w audycji Janusz Prusinowski opowiedział o nagrodzie Folkowy Fonogram Roku.

- Tak się złożyło, że znalazłem kawałek pustej ściany w domu i powiesiłem tam nasze płyty, które brały udział w fonogramach. Pomyślałem wtedy, że to jest duża sprawa. Jest w tym coś szczególnego i osobistego. Po drodze zyskaliśmy świadomość tego, co robimy. To praca, która zostaje! - mówił Janusz Prusinowski. - Polecam pokorę przy nagrywaniu, uważność i testowanie nagranego dźwięku w różnych warunkach.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Krystyna Kotula (kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej), Janusz Prusinowski

Data emisji: 7.02.2020

Godzina emisji: 15.15


gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Doświadczenie śmierci w tradycji i nowoczesności

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 13:42
Kiedyś była doświadczeniem przede wszystkim rodzinnym, domowym. Dziś podlega zasadom konsumpcjonizmu i ma miejsce głównie w szpitalu. Śmierć w dzisiejszych czasach ma twarz inną niż przed wiekami - opowiedziała o tym gość "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przekształcić tradycję w biznes?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 18:00
- Zajęcia mają pomóc artystom w radzeniu sobie na współczesnym rynku. Chcieliśmy, aby uczestnicy mieli świadomość, jak poruszać się w biznesie i prezentować wartość swoich wyrobów - mówiły w "Poranku Dwójki" Agata Turczyn i Karolina Waszczuk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka zwana naiwną. Piękno art brut

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 10:56
W "Poranku Dwójki" o sztuce naiwnej i ważnej dla niej postaci Aleksandra Jackowskiego rozmawialiśmy z kuratorką Sonią Wilk i etnograf dr Ewą Klekot.
rozwiń zwiń