Muzyka bukowiańskich wierchów Stanisławy Galicy-Górkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 08:00
Gościem czwartkowych "Źródeł" była uznana prymistka, ostatnia uczennica słynnej Bronisławy Koniecznej "Dziadońki" i wierna kontynuatorka jej stylu, promotorka podhalańskiej kultury ludowej - Stanisława Galica-Górkiewicz grająca w stylu charakterystycznym dla Bukowiny Tatrzańskiej, tzw. stylu bukowiańskim.
Stanisława Galica-Górkiewicz  w studiu Polskiego Radia.
Stanisława Galica-Górkiewicz w studiu Polskiego Radia.Foto: Grzegorz Śledź

Posłuchaj
44:02 2020_07_16_15_15_31_PR2_Źródła.mp3 Muzyka bukowiańskich wierchów Stanisławy Galicy-Górkiewicz (Dwójka/Źródła)

 

- Muzyka góralska jest częścią mojego życia. Bogactwo tej muzyki można oceniać jako różnorodne, ale z drugiej strony ograniczone. Niegdyś muzyka góralska służyła do tańca, ale na to, że zrodziła się taka muzyka wpłynęło wiele czynników, np. życie pasterskie na halach. Wiązało się z nią wiele zwyczajnych czynności i poczynań: możliwość porozumiewania się z hali na halę, to były spore odległości. Śpiewki góralskie tworzone były na dany moment i służyły do przekazywania sobie informacji, to również przejawiało się w muzyce góralskiej - tłumaczyła w "Źródłach" Stanisława Galica-Górkiewicz.

Z artystką porozmawialiśmy m.in. o cechach muzyki góralskiej, jej funkcji kiedyś i dziś oraz źródłach tradycji podhalańskiej. Nieodłącznie towarzyszyła nam muzyka naszego gościa. Posłuchaliśmy utworów z wyróżnionej w Fonogramie Źródeł 2019 płyty "Stanisława Galica Górkiewicz. Nuty serdecne". Na płytę składają się nuty ozwodne, sabałowe, krzesane, równe-janosikowe, zbójnickie oraz wierchowe w wykonaniu m.in. dziewcząt z zespołu "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 16.07

Godzina emisji: 15.15

gs


Zobacz więcej na temat: folklor folk kultura ludowa

Czytaj także

Archiwalne spotkanie z muzyczną rodziną Gwiazdów z Ligęzowa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2020 09:00
- Tak się stało, że na swoim własnym weselu nie byłem panem młodym, tylko byłem muzykantem. Wziąłem do grania swojego mistrza z Mogielnicy, z miasta i myślałem, że to moich gości ucieszy, ale jak goście sobie popili, to koniecznie chcieli sobie potańczyć po wiejsku, a tamci oberów nie znali - wspominał swoje własne wesele skrzypek Mieczysław Gwiazda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popołudnie z bağlamą Erdala Erzincana

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 15:00
W środowych "Źródłach" słuchaliśmy najnowszych nagrań tureckiego muzyka, kompozytora i piosenkarza Erdala Erzincana z płyty "Cemal Reşit Rey Konseri" wydanej w tym roku przez wytwórnię Temkes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od Sycylii po Epir i Kostelek. Muzyczne nowości z zakątków Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 08:00
W piątkowym muzycznym spotkaniu w "Źródłach" posłuchaliśmy m.in. sycylijskich kobiecych pieśni w wykonaniu Matilde Politi czy międzypokoleniowego duetu wirtuozów z Epiru - Petroloukasa Halkiasa i Vasilisa Kostasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc i praca od 301 lat. Historia osadnictwa Bambrów

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 14:35
Bamber - w Poznaniu to określenie ma zupełnie inne znaczenie niż w innych częściach kraju. Odwołuje się do historii pracowitych osadników z niemieckiego Bambergu. Zostali tu sprowadzeni w czasie kryzysu, by odbudować wielkopolską gospodarkę. Zadanie wykonali, zostawiają po sobie dodatkowe ślady.
rozwiń zwiń