Salima Murad - głos Bagdadu

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 16:00
Mówiła, że choć jest Żydówką, jest przede wszystkim Irakijką. Swoim głosem podbiła arabską scenę i serca słuchaczy. Co więcej, Salima Murad tworzyła w przełomowej dla muzyki arabskiej epoce i zdecydowanie przyczyniła się do zmian, których następstwa są istotne po dziś dzień.  
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Salima Murad, urodzona na początku XX wieku, w latach 20.-30. zawładnęła arabską sceną piosenki. Stworzyła ogromną liczbę pieśni - między 800 a 1200! Nic dziwnego, w tym okresie Bagdad był stolicą przemysłu muzycznego, którego produkcje do dziś stanowią bardzo ważne dziedzictwo dla kultury nie tylko irackiej, ale arabskiej w ogóle. Warto dodać, że przemysł ten był mocno zdominowany przez Żydów.

Do lat 20. większość pieśni irackich należała do tradycyjnego systemu melodycznego (jak np. ballady miłosne ataba czy, obecne już kilkukrotnie w audycjach Struga, makamy). Wtedy na scenę  wkroczyła Salima Murad (oraz bracia Al-Kuwaity - żydowscy muzycy i kompozytorzy), czteroosobowy tradycyjny skład muzyczny zmienił się w kilkudziesięcioosobową orkiestrę, grającą bardziej złożone aranżacje (pojawiły się także instrumenty takie jak skrzypce czy wiolonczela).

Prywatnie Salima była żoną innego wielkiego głosu świata arabskiego - Nazema Al-Ghazali, o którym Adam Strug opowiadał kilka audycji wcześniej. Co ciekawe, Al-Ghazali był od Salimy młodszy o 15 lat, był też innego wyznania (on - muzułmanin, ona - żydowka), co jednak nie miało większego znaczenia dla uczucia, którym się darzyli. Gdy ukochany Salimy zmarł nagle na atak serca, śpiewaczka zamilkła i zakończyła życie publiczne.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Adam Strug

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 15.15

mg

reklama

Czytaj także

Pieśni z tysiąca i jednej nocy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:45
Stylizowane okładki jej płyt zdobiły główną witrynę najlepszego sklepu płytowego w Tel Awiwie – „The Third Ear”. Trudno było się oprzeć, zwłaszcza że dawno nie wznawiano na winylach oryginalnych albumów. A „Alf Leila Wa Leila” to jedna z najlepszych studyjnych pozycji w dorobku egipskiej artystki, nagrana i wydana dokładnie pół wieku temu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jemeński śpiewak i mistrz lutni oud - Yousef Al-Badji

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:00
W czwartkowych "Źródłach" Adam Strug zaprosił Państwa na spotkanie z twórczością Yousefa Al-Badjiego, śpiewającego lutnisty pochodzącego z Sany - stolicy Jemenu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Maroka po Irak - śpiew koraniczny świata sunnickiego

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 08:00
Tadżwid, czyli recytacja koranu, jest niezbędną częścią muzułmańskiej modlitwy. Ta wyrafinowana sztuka wokalna współczesnego świata jest istotna dla całego społeczeństwa muzułmańskiego - niezależnie od majętności i hierarchii.
rozwiń zwiń