REKLAMA

Życie Gałek Rusinowskich w pieśniach Marii Siwiec

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 14:13
- Chcieliśmy uchwycić tę muzykę i śpiew w naturalnym środowisku i kontekście. Stwierdziliśmy, że nagramy to na wsi w starym drewnianym domu Marii Siwiec - mówił o pierwszej płycie doskonałej śpiewaczki skrzypek Mateusz Niwiński.
Audio
  • Mariza Nawrocka i Mateusz Niwiński o płycie Marii Siwiec. Rozmawia Anna Szewczuk (Źródła/Dwójka)
  • Ewa Grochowska o Marii Siwiec. Rozmawia Magdalena Tejchma (Źródła/Dwójka)
Maria Siwiec jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych
Maria Siwiec jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowychFoto: Grzegorz Śledź/PR2

84446daf04ed2bcc535375d1ff2a3114.jpg

Pierwotną ideą towarzyszącą powstaniu albumu Marii Siwiec było opowiedzenie o ważnych momentach życia mieszkańców w Gałkach Rusinowskich, miejscowości słynącej z bogatych tradycji muzycznych. Mateusz Niwiński opowiadał, że zadanie to udało się zrealizować częściowo. - Okazało się, że pieśni weselne są tak fenomenalne, że trudno było przejść obok nich obojętnie. Jest ich tutaj sporo w stosunku do innych gatunków. Poza tym są mazurki, ballady, pieśni nabożne.

Pieśniarce podczas nagrań towarzyszył legendarny skrzypek Piotr Gaca, który zmarł 13 stycznia tego roku. - To są ostatnie nagrania, których dokonał przed śmiercią. Marysi bardzo zależało, żeby pojawił się na płycie - wspominał Mateusz Niwiński. - Podczas nagrań zagrał kilka mazurków, których nigdy wcześniej nie prezentował.


Gaca663.jpg
Wspomnienia o Piotrze Gacy

O trudnych, ale i wzruszających momentach sesji nagraniowej opowiadała też w audycji "Źródła" śpiewaczka Mariza Nawrocka. 

Album Marii Siwiec to pierwsza z planowanej serii płyt "Krainy Muzyczne", która poświęcona będzie mistrzom muzyki tradycyjnej z terenu województwa Mazowieckiego.

***

Rozmawiała: Anna Szewczuk

Gość: Mateusz Niwiński i Mariza Nawrocka (muzycy kapeli Zawołany Skład Weselny)

Data emisji: 9.02.2017

Godzina emisji: 12.09

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/mz

Czytaj także

Koncert kolędowy Adama Struga. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 09:00
Zapraszamy do obejrzenia świątecznego koncertu "Ciesz się, Jeruzalem", który odbył się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kapela Maliszów znów nagrywa płytę w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:47
W magazynie "Źródła" wysłuchaliśmy rozmowy ze skrzypkiem Kacprem Maliszem, muzykiem rodzinnego zespołu, który 2 lutego w radiowym studiu rozpoczął nagrywanie drugiego albumu.
rozwiń zwiń